Pecina, Bublan a John varovali před extremismem a nezačleněnými Romy

07.07.2013 13:13

Činnost extremistů narůstá. Může za to i neblahá ekonomická situace panující v České republice. Shodli se na tom tři bývalí ministři vnitra František Bublan (ČSSD), Radek John (VV) a Martin Pecina. Ten má za to, že v boji proti extremistům je třeba znovu začít od nuly. Sociálně slabé občany bude navíc třeba znovu začlenit do společnosti.

Pecina, Bublan a John varovali před extremismem a nezačleněnými Romy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policista s rukou na zbrani

Trojice bývalých ministrů vnitra, Radek John (VV), František Bublan (ČSSD) a Martin Pecina, v nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali o rostoucí aktivitě extremistů, kteří vystupují na veřejnost stále častěji. „Myslím, že po čtyřech letech, kdy se nám podařilo zakázat Dělnickou stranu, jsme opět v bodě nula," poznamenal v úvodu pořadu Pecina, který se na ministerský post vrátí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Za mě to ještě fungovalo, říká John

Podle Peciny by bylo mnohem lepší, kdyby Romové dostávali základní plat jako pomocníci policie v sociálně vyloučených lokalitách než aby v zásadě tytéž peníze dostávali na sociálních dávkách.

Radek John k tomu dodal, že vláda především selhala při řešení šluknovských problémů před dvěma lety. Šluknovem to všechno zkolabovalo, poznamenal John, který připomněl, že vláda měla v této oblasti řešit desítku priorit pro zlepšení situace, ale nečinila tak. V době, kdy na ministerstvu působil sám John, prý vše ještě fungovalo, o čemž svědčí procesy s extremisty, kteří stanuli před soudem. Patřičné kroky je podle Johna třeba učinit i v legislativní rovině.

V problémových lokalitách fungují tři věci

Podle Bublana je na jedné straně třeba integrovat sociálně slabé občany do společnosti, včetně Romů, ale na straně druhé je třeba zlepšit také ekonomiku jako celek, protože odcházející vláda sáhla k plošným škrtům v sociálním systému, čímž situaci nepomohla. „Lidé v oněch lokalitách říkají, že tam fungují tři věci - zastavárny, herny a výkupy surovin. To se musí změnit," uvádí jednoznačně Bublan.

Mgr. František Bublan

  • SOCDEM
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Následně všichni tři exministři vychválili zásah policie na jihu Čech. Ochránci zákona podle hostů pořadu vykonávají svou práci dobře, a to navzdory tomu, že se v organizaci akcí zlepšují i extremisté. „Dneska mají na pomoc právníky, kteří už jim řeknou, co ještě mohou dělat a co už nemohou,“ poznamenal Bublan.  

Problém však spatřují v klesajícím počtu policistů, tento jev označil John, Bublan i Pecina za nepřijatelný a situaci za fakticky neudržitelnou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…