Penzijní reforma zůstane stejná. Rusnokův kabinet nic měnit nehodlá

26.07.2013 7:16

Často kritizovaná penzijní reforma zůstane i za vlády Jiřího Rusnoka ve své stávající podobě. Ministerstvo financí v čele s Janem Fischerem uvedlo, že nepodpoří ani změny, které navrhuje bývalý šéf rezortu Miroslav Kalousek (TOP 09).

Penzijní reforma zůstane stejná. Rusnokův kabinet nic měnit nehodlá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Jan Fischer

"V minulých letech proběhla celá řada změn, nyní je potřeba s určitým časovým odstupem analyzovat dopad těchto změn a nechat občana chvíli oddechnout. Proto nebudeme prosazovat či podporovat žádné další změny, včetně navržených změn druhého pilíře," řekl on-line deníku Týden.cz mluvčí resortu Ondřej Šrámek.

Právě premiér Jiří Rusnok patřil mezi spolutvůrce současné podoby reformy. Účastnil se zasedání takzvané druhé Bezděkovy komise, která pro reformu připravovala podklady, i zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ačkoli reformu hájil, jako šéf penzijního fondu ING nakonec prohlásil, že neexistuje dostatečná politická shoda na podobě reformy, a proto jeho společnost spoření ve druhém pilíři nabízet nebude.

Očekávání se nenaplnila

Tento druhý pilíř zavedla bývalá vládní trojkoalice stran ODS, TOP 09 a LIDEM. Lidem druhý pilíř umožnil, aby si odváděli část sociálního pojištění ze státního pilíře na účty u soukromých penzijních společností, pokud si přidají část ze svého.

Zájem lidí o vstup do nového pilíře ovšem nenaplnil představy jeho tvůrců. Vstoupilo do něj pouze 74,5 tisíce lidí. Očekávalo se však, že tuto možnost využije několikanásobně větší počet lidí. Exministr Miroslav Kalousek se proto rozhodl se svým resortem některé podmínky upravit, zavést chtěl například, aby se z druhého pilíře dalo vystoupit.

Osud penzijní reformy je ale nejistý. Sociální demokracie již dříve avizovala, že po případném vítězství ve volbách druhý pilíř zruší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…