Petr Lachnit: Olympijské nehry. Nikde není vítán host, který nejprve zkritizuje dům, pak jídlo a nakonec hostitele

23.02.2014 11:05

„Myšlenka novodobých olympijských her se inspirovala antickým Řeckem. Olympiáda v Řecku, rozděleném tehdy do mnoha městských států, byla velkolepou sportovní i kulturní událostí pro celý poloostrov. Úcta, které se tehdejší hry těšily, se nejsnáze dokladuje tím, že po dobu her nastal klid zbraní v celém Řecku,“ píše ve své na výsost aktuální úvaze 1. zástupce starosty městské části Praha 5, JUDr. Petr Lachnit. A pokračuje…

Petr Lachnit: Olympijské nehry. Nikde není vítán host, který nejprve zkritizuje dům, pak jídlo a nakonec hostitele
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Čestné zápolení bylo tehdejším ideálem. Zajímavé je, že přes tehdejší vynikající znalost účinků léčivých, jedovatých a povzbuzujících rostlin, jsem nikdy neslyšel o žádné dopingové aféře.

Coubertinovy ideály byly obdobné. Počátky novodobých her byly zřejmě takové. Možná i proto, že byly poměrně skromné. Jak stoupala jejich prestiž, přibývalo afér. První skutečně velkolepé hry byly v roce 1936 v Berlíně. Současně o nich můžeme hovořit jako o prvním politickém zneužití této sportovní myšlenky. Náhoda? Zdá se, že spíš zákonitost.

Po druhé světové válce se nějakou dobu zdálo, že se lidstvo vrátí k olympijským ideálům. Opravdu jenom zdálo. Londýn, Helsinky, Melbourne, Řím, Tokio. Pokud tam byly nějaké problémy, byly z dnešního pohledu naprosto zanedbatelné. Politický neklid se trochu projevil v Mexiku, ale stále v toleranci. Pak přišel Mnichov 1972. Teroristický útok na izraelské sportovce. Jako by se tím započala nová historie olympijských her. V rozděleném světě se dostávala olympijská myšlenka stále pod větší politické tlaky. Současně s tím přibývalo a stále přibývá nekalých sportovních praktik, dopingových afér. Za největší nepochopení olympijské myšlenky považuji bojkot her. Moskva, Los Angeles. Jakoby mocní tohoto světa nechtěli soutěžit ve sportovních disciplínách, ale v aroganci. Vše, co děláme my, je dokonalé. Vše, co dělají druzí, má jenom chyby a nedostatky.

Tak bohužel vypadá olympijská myšlenka také v podání části českých médií. V Soči je všechno špatně. A všechno zavinila ruská politika. Jako by si tito čeští novináři nevšimli, že tím už nebojují proti socialismu. Rusko už dlouho nebuduje socialismus. Je to kapitalistický stát se všemi výhodami a problémy kapitalismu.

Žádná olympiáda není bez problémů. Nebude to ani v Soči, ani jakákoli další. Jenom nechtějme rozleptat podstatu her posměvačnou kritikou. Nikde není vítán host, který nejprve zkritizuje dům, pak podávané jídlo a nakonec hostitele. Pokud se tak bude chovat, musí počítat s tím, že se mu to vrátí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…