Petr Pithart opět promluvil: Západ je pro nás moc náročný, tak jdeme radši na Východ. Každý teď nadává na USA, jako kdyby se to dřív nesmělo

11.10.2016 8:14

Především o svém nedávném projevu v Rudolfinu, který vzbudil velkou pozornost, hovořil bývalý český premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart v rozhovoru, který poskytl serveru Aktuálně.cz.

Petr Pithart opět promluvil: Západ je pro nás moc náročný, tak jdeme radši na Východ. Každý teď nadává na USA, jako kdyby se to dřív nesmělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Pithart v projevu mluvil o „račím pochodu“, kterým prý couváme ze Západu. „Vzdáváme to jako příliš náročné směřování. Myslím, že se nyní v mnohém bezděčně a nepřiznaně, a proto ‚račím pochodem‘, vracíme do onoho známého světa, v němž jsme se kdysi naučili žít, a někteří dokonce prosperovat,“ uvedl Pithart. Podle něj se nyní vracíme k nezápadním, či přímo východním způsobům a hodnotám.
A to do času pozdní normalizace. „Nemusí to být rovnou do Putinovy náruče, i když i tak jsou někteří zdejší lidé zcela určitě zaháčkovaní. Spíše tedy než cíleně na Východ je to stydlivé směřování od Západu: ono to pak ale vyjde nastejno. Něco jako bezděčná rezignace,“ uvedl Pithart.

Celý text je ZDE

Začátek onoho couvání ze Západu vidí Pithart už v letním prázdninovém čase po volbách 1992. Pithart poukázal na to, že v tehdejších volbách žádná rozhodující politická strana neměla v programu rozdělení státu. Přitom už šest dní po těch volbách „se začalo fest jednat o rozdělení mezi vedoucími funkcionáři dvou vítězných politických stran“.

Pithartovi vadí, že se na danou situaci nepoužil přichystaný institut referenda. „Stát se v rekordně krátkém čase rozdělil, aniž se na to kdo lidí ptal. Ti pochopili, že ty nejdůležitější otázky se budou řešit bez nich. Mimochodem: kde jsou ti slavní ‚otcové zakladatelé‘ nových, samostatných států, kterým se všude jinde stavějí pomníky? Neštěkne po nich ani pes, už se neznají ani jejich jména,“ podotkl.

Všímá si toho, že „odvahu teď mnozí dostali, pokud jde o Spojené státy“. „Ty vskutku nadělaly po válce mnoho vážných chyb, ba zločinů. A tak jsou teď snadným, laciným terčem. Takže se nyní bude nadávat na Ameriku, protože hodně lidí má dojem, že se to po listopadu nesmělo. Samozřejmě že smělo! I když třeba Václav Havel byl někdy až nešťastně proamerický, nekritický,“ přiznal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…