Petr Robejšek setřel ty, co křičí na Zemana

29.12.2015 12:09

Politolog, ekonom a komentátor Petr Robejšek se ve svém komentáři na sociální síti Facebook vyjádřil k vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana a reakcím na něj.

Petr Robejšek setřel ty, co křičí na Zemana
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Anketa

Jaroslav Kubera mluví o své prezidentské kandidatuře. Uvažovali byste o tom, že byste ho volili?

hlasovalo: 6759 lidí

„Co smíme říkat? Ptám se, jestli si kritici prezidentova výroku o ‚naší zemi‘ uvědomují, k čemu vlastně řeč slouží? Zkusím to objasnit,“ píše úvodem Robejšek. Prezident ve svém vánočním poselství totiž mimo jiné v souvislosti s migrační krizí uvedl, že tato země je naše a není tu místo pro všechny. 

„Jestliže bychom museli při každém našem projevu předjímat možné nelibosti toho či onoho nad tím či oním výrazem, tak to má jasný důsledek – všeobecné mlčení. Vždycky totiž bude to, co si myslíme, někomu vadit. Ne, to nechceme, namítnou Zemanovi kritici. My chceme správnou diskuzi, ale se správnými myšlenkami,“ podotýká Robejšek k Zemanovým kritikům a ptá se, které myšlenky jsou správné. To nám podle něj neřekne ani ministerstvo pravdy, ani vědci. 

Celý text ZDE

„Pravdu totiž neustále hledáme a to, o čem si právě myslíme, že je pravda, platí vždy jenom předběžně. ‚Pravda‘ platí jen tak dlouho, dokud není zpochybněna, či dokonce vyvrácena jinými, lepšími poznatky,“ podotýká Robejšek. Řeč tu pak podle jeho názoru není od toho, abychom její pomocí hlásali zjevenou pravdu, ale od toho, abychom dialogicky hledali dočasné pravdy.

„Přiměřené by tedy bylo, kdyby každý mohl říci cokoliv a jeho odpůrce by to mohl po svém zpochybnit. Říká se tomu soutěž myšlenek. A taková společnost, která soutěž myšlenek zakazuje, se zbavuje významného a možná jediného zdroje poznání,“ uvádí Robejšek s tím, že Zemanovi kritici chtějí soutěži myšlenek zabránit. 

„Kritici ‚nebezpečných‘ slov a vět chtějí každému z nás namísto anebo alespoň vedle zkoumavého intelektu nasadit do hlavy cenzora. A oni sami se pak vidí v roli Velkého inkvizitora, který bdí nad tím, aby i ty nejčerstvější nedovolené myšlenky nebyly vyslovovány,“ podotýká Robejšek.

„Zastánci tohoto přístupu nechápou, že tahle konstrukce požírá i svoje děti. Totiž, že i ti menší obránci ‚správné pravdy‘ se dříve nebo později stanou obětí těch větších obránců správných myšlenek. A může se jim stát, že až jednoho krásného rána přehlédnou ten nejaktuálnější myšlenkový zákaz, že se sami ocitnou na ‚špatné straně‘, se všemi s tím spojenými důsledky,“ uzavírá komentátor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…