Pochod studentů na Hrad v roce 1948 připomene pietní akce

25.02.2017 6:25

Pietní shromáždění připomene pochod studentů na Hrad v roce 1948, který byl nejvýznamnějším veřejným protestem proti nástupu komunismu v bývalém Československu. Pamětníci i současníci, k nimž i letos bude patřit například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), při této příležitosti zdůrazňují potřebu nedopustit ztrátu paměti a nepřipustit návrat komunistů k moci.

Pochod studentů na Hrad v roce 1948 připomene pietní akce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Loni jejich projevy kontrastovaly s prohlášením KSČM, v němž se strana přihlásila "k revolučnímu základu února 1948" a k vytváření nové podoby socialismu.

Studenti před 69 lety chtěli na Pražském hradě požádat tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, aby při řešení vládní krize neustupoval komunistům. V Nerudově ulici však účastníkům pochodu násilně bránili jak příslušníci policie, tak někdejších Lidových milicí, které byly nazývány ozbrojenou pěstí dělnické třídy. Při jejich zásahu byl postřelen student Vysoké školy lesního hospodářství Josef Řehounek.

Studenti se podle předsedy Pražského akademického klubu 48 Jaroslava Müllera bránili zpěvem státní hymny. Skandovali také "17. listopad", čímž připomínali nacistický zásah proti studentům v roce 1939. Byli první, kdo tyto události spojil, a "první, kdo nacistickou totalitu postavili na roveň totalitě komunistické," uvedl Müller.

Zásah proti pochodu, kterého se podle dobových policejních odhadů zúčastnilo 7000 lidí, předznamenal komunistické čistky na vysokých školách. Do roku 1949 muselo akademickou půdu opustit na deset tisíc studentů a akademiků, které odtud jako politicky nespolehlivé při prověrkách vyloučili sami jejich kolegové.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…