Podle Teličky dohoda TTIP pomůže malým a středním podnikům

23.04.2015 17:24

Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) může pomoci malým a středním podnikatelům. Řekl to europoslanec Pavel Telička (ANO) na dnešním setkání s novináři. Europoslanec Petr Ježek (ANO) dodal, že TTIP asi o půl procenta zvýší hospodářský růst. Cílem smlouvy je odstranit zbývající překážky v obchodu mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Podobná smlouva by měla být uzavřena s Japonskem.

Podle Teličky dohoda TTIP pomůže malým a středním podnikům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s autory publikace o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství Kdo nám chce zatrhnout TTIPec

Podle Teličky by se poznatky podnikatelů měly promítnout do závěrečných ustanovení smlouvy. „Bude možná zajímavé slyšet malé a střední podnikatele, jak se jim v konkrétních příležitostech nepodařilo proniknout na americký trh, co tomu bránilo,“ řekl. Dodal, že na Ministerstvo průmyslu a obchodu předal podnět na vznik studie, která by objasnila dopady dohody na jednotlivá ekonomická odvětví v Česku.

Obdobná dohoda se sjednává také s Japonskem

Podle Ježka se podobná dohoda sjednává s Japonskem. Měla by přinést růst v rozmezí 0,6 až 0,8 procenta HDP a 400 000 nových pracovních míst.

Odpůrci dohody ale uvádějí, že TTIP ohrozí spotřebitelské standardy, životní prostředí a sociální výdobytky. V sobotu se v řadě evropských měst konaly demonstrace proti této smlouvě, kterých se zúčastnily desetitisíce lidí. Mluvčí hnutí Stop TTIP Adéla Zicháčková již dříve varovala, že liberalizace trhu přinese větší moc do rukou nadnárodních korporací.

„Ohroženy budou předpisy na ochranu zákazníků, ochranu přírody, standardy výroby léčiv a potravin, veřejné služby jako školství, penzijní systém, zdravotnictví nebo naše sociální práva a ochrana zaměstnanců,“ uvedla. Zastánci smlouvy tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu.

Telička odmítá, že by jednání o TTIP byla neprůhledná

Telička dnes odmítl názory kritiků smlouvy, že jednání o ní jsou neprůhledná. „Nevybavuji si za svou dlouholetou praxi jednání v mezinárodních smlouvách, která by byla takto transparentně vedena,“ řekl. Dodal, že na straně USA jednání tolik otevřená nejsou, ale že to není starost EU.

Jednání o obsáhlé smlouvě pokračují mezi zástupci Evropské komise a USA od loňského roku, nyní je to desáté kolo. Podle Teličky dosud nebylo schváleno žádné smluvní ustanovení.

Uzavření dohody TTIP již podpořily výbory pro průmysl či pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu. Europarlament jako celek rozhodne o svém postoji zřejmě na své květnové schůzi ve Štrasburku. Podporu sjednání TTIP dali najevo i lídři států a vlád EU na bruselském summitu. Evropské komisi doporučili, aby se pokusila výsledný text rozsáhlé smlouvy dojednat ještě v tomto roce.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…