Podle Vatikánu pád komunismu obnažil spory mezi církvemi

18.11.2014 6:55

Konec komunistických režimů ve východní Evropě, který nastal před 25 lety, nebyl pro křesťanství jen pozitivní, protože zároveň vynesl na povrch napětí mezi římskokatolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle agentury Reuters to řekl vysoce postavený představitel Vatikánu, kardinál Kurt Koch.

Podle Vatikánu pád komunismu obnažil spory mezi církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Podle nynějšího šéfa Papežské rady pro jednotu křesťanů a bývalého basilejského biskupa se totiž obě církve dostaly ve východoevropských zemích, kdy byla obnovena náboženská svoboda, do střetu. Patrné to bylo například v Rumunsku a zejména na Ukrajině. Ruská pravoslavná církev Vatikán obvinila, že se snaží prostřednictvím řeckokatolické církve získat zpět pozice a zapudit příznivce pravoslaví zastupovaného moskevským patriarchátem. Římskokatolická církev tyto pohnutky popírá.

Moskva ale na svém tvrzení trvá a opírá o to i svou neochotu sbližovat se s římskokatolickou církví. Vatikán tak se svou politikou sbližování náboženství u ruské pravoslavné větve neuspěl.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj spolupráci podporuje

Jinde se mu ale daří víc, o čemž svědčí plánovaná cesta papeže Františka příští měsíc do Istanbulu, kde se setká s konstantinopolským arcibiskupem a pravoslavným patriarchou Bartolomějem I., který naopak spolupráci podporuje.

Koch upozornil, že zatímco pronásledování křesťanů na Blízkém východě katolíky spojuje - pravoslavné a protestanty, nynější krize na Ukrajině naopak napětí mezi církvemi zvýšila.

„Opakovaně jsme si vyslechli velké stížnosti od ruské pravoslavné církve," řekl. „Je to nešťastné, protože kostely mají být prvkem jednoty a smíření," dodal.

Metropolita Hilarion, muž číslo dvě v moskevském patriarchátu, využil pozvání na vatikánskou synodu o rodině minulý měsíc k tomu, aby obvinil ukrajinskou řeckokatolickou církev, že se snaží k sobě nalákat pravoslavné věřící.

Vliv na vzájemné nepřátelství má v tomto ohledu politika. Ruský zábor Krymu a „ochranu ruskojazyčného obyvatelstva" na Ukrajině moskevský patriarchát podpořil, čímž si vysloužil kritiku i ze strany ukrajinské pravoslavné církve, která je autonomní součástí ruské pravoslavné církve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…