Podle prezidenta Zemana by hranici měly střežit společné hlídky policie a armády

14.09.2015 19:33

Prezident Miloš Zeman podporuje návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády. Měly by zachytávat ilegální imigranty hned na hranici, tak aby se nedostali do vnitrozemí, řekl prezident v Brně novinářům.

Podle prezidenta Zemana by hranici měly střežit společné hlídky policie a armády
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou

Zeman setrvává na názoru, že je třeba s migranty zacházet podle pravidel Schengenu a také je nutné dodržovat dublinský systém, kdy migranti mohou požádat o azyl jen v jedné zemi a v té pak zůstat, pokud je jejich žádost kladně vyřízená. „Pokud jsou chyceni na hranici, musejí být vráceni do země, odkud přišli, a ne aby zůstávali v záchytných zařízeních,“ řekl Zeman.

Trasa migrantů povede přes ČR, varoval Zeman

Situace je podle něj nyní vážnější než před dvěma týdny. „Jestliže maďarská vláda povolala armádu, Němci uzavřeli hranice s Rakouskem a také Dánsko omezilo provoz na hranici s Německem, myslím, že bychom tatáž opatření měli udělat i my. Je zřejmé, že nyní, když trasa nepovede z Maďarska do Německa přes Rakousko, povede přes Českou republiku,“ varoval Zeman. K ochraně hranic přikročili i Rakušané.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejsou tato lokální opatření žádným řešením migrační krize. Problémem podle něj je, že nejsou zajištěné vnější hranice Schengenu. Jeho fungování však zatím podle něj ohrožené není. Dodal také, že pokud bude třeba posílit ochranu hranice, má stále Česká republika rezervy.

Armáda může na střežení hranic uvolnit až 1 500 vojáků

Vláda 20. srpna projednala možné zapojení až 2 600 vojáků při ochraně českých hranic před uprchlíky. V případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1 500 nebo 2 600 vojáků, řekl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Pokud by tato situace nastala a vláda rozhodla o nutnosti posílení policie při této činnosti, je armáda připravena k nasazení živé síly i technických průzkumných a pozorovacích prostředků,“ uvedl ministr. Bez zásadního dopadu na plnění běžných armádních úkolů je podle něj armáda schopna vyčlenit až 1 500 vojáků. „V případě dalších požadavků policie je armáda schopna poskytnout maximálně do 2 600 vojáků, což by ovšem znamenalo výrazný dopad na plánovaný výcvik a plnění některých mezinárodních závazků,“ dodal Stropnický.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…