Pojídal Hamáček cizí kaviár? Investigativní odhalení

25.04.2018 8:15

Kaviárová diplomacie. Tak se měly nazývat praktiky ázerbájdžánských politiků, kteří se snažili naklonit si své evropské kolegy. Píše o tom server Lidovky.cz s tím, že proti zprávě nezávislé vyšetřovací komise o korupci v Parlamentním shromáždění Rady Evropy se ohradil poslanec Elchan Sulejmanov, jenž je tam členem ázerbájdžánské delegace.

Pojídal Hamáček cizí kaviár? Investigativní odhalení
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.

Prostřednictvím kaviáru se měli Ázerbájdžánci snažit naklonit si evropské politiky, kdy mimo jiné prý požadovali hlavně toleranci vůči svému pojetí lidských práv, věznění novinářů či pronásledování odpůrců prezidentského klanu Alijevových. 

Původní text ZDE

A kaviárová diplomacie měla zasáhnout i Česko. Mimo jiné měli Ázerbájdžánci lobbovat u nynějšího předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který v Parlamentu dokonce založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství.

Informaci o zvláštním fondu, který spravoval klan ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, od nějž odcházely peníze na účty vybraných evropských politiků i novinářů, zveřejnilo loni České centrum pro investigativní žurnalistiku. 

Žádné uplácení evropských politiků však podle ázerbájdžánských médií zatím potvrzeno nebylo. „V­ posledních dvou letech nevládní organizace a mediální skupiny financované Georgem Sorosem šíří falešné zprávy namířené proti Ázerbájdžánu a fakticky tak paralyzují normální práci Parlamentního shromáždění Rady Evropy,“ měl mimo jiné sdělit Sulejmanov.

Dokument komise IBAC, která celou věc prošetřovala, však tvrdí jiné závěry – například, že členové Parlamentního shromáždění Rady Evropy i zaměstnanci sekretariátu dostávali velkolepé dary, mezi nimiž byl třeba i zlatý přívěsek s drahokamy či krabice černého kaviáru. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…