Policejní akce v Ústí: Prohledáván krajský i dotační úřad

01.06.2012 17:31

AKTUALIZOVÁNO Policie v pátek znovu začala prohledávat budovu Krajského úřadu a kanceláře ústeckého dotačního úřadu, který rozděluje dotace z EU. Prohledávání úřadu a kanceláří prý nesouvisí s kauzou Davida Ratha. Podle dostupných informací policie prohledává dokumenty a většina kanceláří je zapečetěná.

Policejní akce v Ústí: Prohledáván krajský i dotační úřad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prostor ohraničený policejní páskou

U obou úřadů stojí jen několik civilních aut s policejním označením za sklem. Zásah provádí policejní útvar zaměřený na organizovaný zločin, potvrdil jeho mluvčí Pavel Hanták, bližší podrobnosti ale uvést nechtěl. Policisté šli ihned do kanceláří a od úředníků chtějí různé dokumenty, řekl zdroj blízký vyšetřování. Úředníci podle něj zároveň musejí podepsat dohodu o mlčenlivosti. Ředitele Pavla Markvarta zastihla zpráva o zásahu na služební cestě. "Nemám o tom žádné informace, vracím se tam," řekl dnes před polednem.

Ani Rath, ani Steiner

"Jedná se o úkon, který souvisí s jednou naší trestní věcí," řekla ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová serveru Aktuálně.cz. Podle ní policejní akce nesouvisí ani s korupční kauzou poslance Davida Ratha, ani s případem úředníka Lea Steinera, který před několika dny mluvil veřejně o korupci na severu Čech. Steiner tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Důkazy prý předal policii.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová i ROP Severozápad na něj podali trestní oznámení pro pomluvu. Sídlo ROP Severozápad už policie prohledávala loni v březnu, tehdy to souviselo se zadržením jeho ředitele Petra Kušnierze, který nyní čelí obžalobě z přijímání úplatků; společně se třemi kamarády si podle ní říkal o provize výměnou za bezproblémové vyřízení dotací. Policie dnes také byla v budově Krajského úřadu. "Mohu to potvrdit, bližší informace ale nebudeme podávat," řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Odpoledne bylo jasněji

Některé kanceláře v sídle regionální rady policisté zapečetili. „Zatím kontrolují papíry, nevím, jestli něco budou odnášet. Já jsem je upozornil, že je nutné v případě, že budou něco odnášet, abychom byli informováni o tom, co si odnáší, a v případě, že by to byly nějaké dokumenty, které jsou nutné právě pro kontrolu Evropské komise, tak bychom si museli před tím udělat kopie,“ řekl Markvart Českému rozhlasu.

U dvou ze tří projektů, o které se policisté zajímají, prý úřad sám přišel na nedostatky. "V jednom případě nebyla smlouva podepsána a ve druhém příjemce odstoupil. Každopádně ze státních ani evropských peněz nebyla proplacena ani koruna," poznamenal Markvart.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

22:58 Další velký plán, jak zatočit s „dezinfem“. Tentokrát od Lipavského. Ozval se smích

Piráti představili svůj 12bodový plán pro boj s dezinformacemi, v němž požadují, aby další ministers…