Polsko, Maďarsko a teď Rumunsko? Brusel se zlobí na Bukurešť

04.10.2018 10:51

Jedním z klíčových témat posledních dní je pro euroskeptiky otázka, která ze zemí přijde na řadu po Polsku a Maďarsku a bude proti ní zahájeno disciplinární řízení. Možnou odpověď nabízí bruselský server Politico.

Polsko, Maďarsko a teď Rumunsko? Brusel se zlobí na Bukurešť
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Je to jen několik málo dní, kdy bylo zahájeno disciplinární řízení proti Maďarsku a vedle euroskeptiků také média  spekulují, kdo by mohl přijít další na řadu. Jak včera naznačil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, hlavním adeptem je nyní Rumunsko. Bývalý nizozemský ministr zahraničí vyjádřil obavy nad dodržováním zásad právního státu v Rumunsku. Konkrétně poukazoval na nespokojenost EU se soudními reformami rumunské vlády.

„Rumunsko se nyní pohybuje směrem, který škodí pozici, jakou si v rámci svého působení v Evropské unii vydobylo. Jsme čím dál tím víc znepokojeni změnami soudního systému a trestního řádu. Tyto změny ohrožují nezávislost soudnictví a stěžují boj proti korupci. Pokud to bude zapotřebí, bude Evropská komise ve svém hodnocení až brutální. Pokud to bude situace vyžadovat, mohou přijít na řadu i jiné nástroje,“ konstatoval Timmermans při svém vystoupení na půdě Evropského parlamentu.

Celý text v angličtině je ZDE.

Bruselský server Politico zmiňuje, že v Evropském parlamentu rostou obavy z toho, že Rumunsko po vzoru Viktora Orbána přijímá za svou „neliberální demokracii“. „Pozornost budí také referendum, ve kterém budou Rumuni tento víkend rozhodovat o ústavní změnách, v rámci kterých by byla rodina definována jako svazek mezi mužem a ženou,“ píše Politico. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová však veškerou kritiku odmítá.

„Zpráva Evropské komise neposkytuje ucelený obraz o dění v Rumunsku. Bylo tam toho řečeno hodně o způsobu jmenování soudců a boji proti korupci, ale nikde jsem si nepovšimla pasáží, kde by se hovořilo o porušování lidských práv,“ poukázala socialistická premiérka, která je ve svém úřadu od začátku letošního roku. Zároveň uvedla, že hodnocení respektuje, ale požaduje stejný respekt vůči rumunskému národu. Prozatím není zřejmé, jaké budou další kroky Evropské komise. Vzhledem k její zostřující se rétorice vůči Rumunsku se však přímo nabízí stejný postup, jaký byl uplatněn vůči Polsku a Maďarsku.

K Timmermansovi se nicméně připojil také vlivný europoslanec Guy Verhofstadt. „Podkopávání soudní moci a házení klacků pod nohy zastáncům boje proti korupci je způsob, jaký používají Orbán a Kaczyński. Pokud vám mohu radit, paní premiérko, neberte si špatný příklad z Polska a Maďarska,“ pronesl směrem k Dancilaové Verhofstadt. Na to rumunská premiérka odvětila, že je Rumunsko proevropská země a nehodlá na svém postoji nic měnit.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …