Poměry na ministerstvu: Čísla o nezaměstnanosti s vypětím sil a na koleně

12.02.2013 9:12

Na ministerstvu práce chybí statistiky, pomocí kterých by mohl resort analyzovat situaci a správně rozhodovat o politice zaměstnanosti. Může za to prý informační systém, který loni bez výběrového řízení na úřady práce nasadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Nový systém shromažďovat taková data totiž neumí.

Poměry na ministerstvu: Čísla o nezaměstnanosti s vypětím sil a na koleně
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Ministerstvo v čele s Drábkovou nástupkyní Ludmilou Müllerovou ale statistická data považuje za důležitá. "Podrobnější informace o lidech bez práce pomáhají při volbě vhodných nástrojů na podporu zaměstnanosti a při zaměření financování. Data mají význam jak na národní úrovni, tak ve vztahu k financování z Evropského sociálního fondu," řekla deníku MF Dnes mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

A právě podpora zaměstnanosti v loňském roce vázla. Rekvalifikace a placené veřejně prospěšné práce byly podle deníku nedostatkovým zbožím a z rozpočtu 5,5 miliard, které na ně mělo ministerstvo k dispozici, více než polovinu ušetřilo. Místo toho se zabývalo experimentem bezplatné veřejné služby nebo projektem docházky nezaměstnaných na pošty.

Úředníci nebyli akceschopní z části právě kvůli chybějící statistice. "Pokud ministerstvo přerozděluje peníze na rekvalifikace a podporu vzdělávání či na udržení zaměstnanosti, tak by ty statistiky mít mělo," řekl MF Dnes Drahomír Mejzr z firmy Accon, která se zabývá poradenstvím při získávání dotací z fondů EU.

Vypomohli si starými údaji

Žadatelé dotací na podporu zaměstnanosti museli podle informací MF Dnes pracovat se starými statistikami z roku 2011. Novější údaje totiž nejsou. Nedá se například prakticky zjistit, kolik nezaměstnaných se nacházelo v jednotlivých obcích.

Úřadům práce jde prý ale ministerstvo vstříc. "Úřad práce je ze zákona povinen poskytovat součinnost obcím a také to dělá. V případě, že potřebuje konkrétní obec své statistiky, jsme na základě informací z jednotlivých úřadů práce schopni tuto informaci poskytnout," uvedl Jiří Reichl, mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

Ministerstvu ale chyběly podrobné informace o nezaměstnanosti i tehdy, když v polovině loňského roku zpracovávalo pravidelné analýzy o zaměstnanosti a nezaměstnanosti. Podle deníku je "s vypětím sil a na koleně" dali analytici úřadu dohromady. Prý ale s chybami, které musí nyní nahrazovat správnými daty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…