Poradce Vladimír Špidla se nadšeně rozepsal o klimatické konferenci. Dostali jsme od předků sad, nemůžeme předat poušť

22. 1. 2016 12:56

Šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla jásá nad tím, co všechno se podařilo ve veřejném prostoru v roce 2015 dohodnout. V komentáři uveřejněném na blogu serveru Aktuálně dává najevo, že za klíčový moment nepovažuje ani tak uprchlickou krizi či jiné problémy, ale především dohodu o zmírnění globálního oteplování z Paříže. Kdyby nebylo dohody z Paříže, možná by nás čekala ještě horší uprchlická krize.

Poradce Vladimír Špidla se nadšeně rozepsal o klimatické konferenci. Dostali jsme od předků sad, nemůžeme předat poušť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

„Uplynulý rok byl mimořádně úspěšný z hlediska přístupu k řešení nejrůznějších výzev na globální úrovni. V tomto ohledu byla ukončena jednání o řadě klíčových dohod. Jednou z nejzásadnějších, kterou nám rok 2015 přinesl, je výsledek Konference o klimatických změnách v Paříži neboli COP21. Výsledný dokument je zásadní v ohledu na cíle udržitelného rozvoje,“ začíná někdejší premiér a eurokomisař.

Ačkoli zmíněná dohoda neobsahuje sankce, které by měly přijít, pokud některá země nebude dodržovat to, k čemu se zavázala, byť by šlo o obry typu USA či Číny, Špidla má za to, že v dohodě bylo dosaženo maxima možného. To, že bylo takovéto dohody dosaženo na globální úrovni, podle poradce současného premiéra Sobotky znamená, že svět bere globální oteplování jako reálnou hrozbu, které je třeba čelit. „Změna klimatu je reálná. Její dnes již hmatatelné dlouhodobé dopady jsou natolik závažné, že přesahují jakékoliv případné krátkodobé zisky, ztráty či rozpory, které mohou být v mezinárodním společenství přítomné,“ konstatuje Špidla.

Celý komentář najdete zde

A to není vše. Je prý třeba ocenit i fakt, že se rozvinuté státy zavázaly vyplácet těm méně rozvinutým sto miliard dolarů ročně, aby se celý svět vyvíjel rychlejším tempem k ekologicky šetrnějšímu hospodaření. I Česko by mělo touto cestou posílat peníze. Pomůže tím totiž i samo sobě. „Pokud nebude stabilizován nárůst teplot na hodnoty blízké 1,5 °C, lze v řadě zemí očekávat další výrazný růst problémů spojených s dopady změny klimatu (sucho, hlad, přírodní katastrofy, války o zdroje). To pravděpodobně povede k tomu, že významná část obyvatel postižených zemí bude vidět jako řešení migraci do jiných států,“ varoval autor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak my vás tu tedy necháme, řekly německé úřady Iráčanovi, který měl být deportován. A potom spáchal strašný zločin

20:09 Tak my vás tu tedy necháme, řekly německé úřady Iráčanovi, který měl být deportován. A potom spáchal strašný zločin

Včera proběhlo v německém Lipsku poslední soudní stání v případu iráckého žadatele o azyl, který byl…