Pozor, Rusové mají nebezpečný zbrojní systém. Musíme se mít na pozoru, zní z USA

11.08.2015 12:11

Ruská armáda rychle rozvíjí koncept bezpilotních vzdušných i pozemních systémů. Vede ji k tomu podle amerického serveru National Interest snaha ušetřit finance, ale také životy ruských vojáků. Spojené státy by se proto prý měly mít na pozoru.

Pozor, Rusové mají nebezpečný zbrojní systém. Musíme se mít na pozoru, zní z USA
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Budova státní dumy

Ruská armáda se podle amerického serveru snaží v posledních měsících dokázat NATO i celému světu, že je velmoc s moderní a profesionální armádou. Při oslavách k ukončení druhé světové války byl například představen tank s bezpilotním systémem. „Existují dva způsoby, jak interpretovat průběh modernizace armády. První z nich vychází ze skutečnosti, že finanční výdaje jsou pro vládu v důsledku sankcí neúnosné a dojde k zastavení zbrojního programu. Druhou variantou zůstává rozvíjet právě koncepci bezpilotních systémů. Zdá se, že pravděpodobnější se ukazuje právě varianta číslo dvě,“ konstatuje americký server.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Plány na rozvoj bezpilotních systémů však nejsou dle amerického serveru v Rusku žádnou novinkou. V posledních letech došlo k významnému rozvoji robotizovaných systémů. „Zejména v důsledku blamáží v Čečensku a v menší míře také v Gruzii považují ruští stratégové drony za velmi lákavou záležitost. Státní média před časem tento koncept oslavovala na příkladu tanku Armata, který by údajně mohl být prvním tankem bez posádky,“ uvádí National Interest s tím, že důvodem k vývoji tohoto tanku je bezesporu také snaha vyhnout se budoucím ztrátám na životech. „Ostatně již v průběh konfliktu s Ukrajinou Rusové využili bezpilotní letouny. Vývoj dronů není bez chyb, ale vzhledem k úspěchům na ukrajinských bojištích by dle úřadů měly být drony běžnou součástí výzbroje ruské armády do pěti let,“ uvádí americký server.

„Co výše zmíněné může znamenat pro Spojené státy a jeho spojence? Neměli bychom celou věc posuzovat jen z hlediska ekonomických prognóz. V Putinově politice lze jasně vidět spojitost mezi armádou a ruskou velikostí. Pokud nelze dosáhnout požadované moci běžnými prostředky a se zřetelem na ekonomickou realitu, potom může být ruský bezpilotní program odpovědí na mnoho otázek,“ uvádí National Interest s tím, že Spojené státy musí být připraveny na konkurenci v oblasti vývoje dronů z ruské, ale i čínské strany. „Americká armáda naštěstí podniká kroky k tomu, aby se mohla v případě útoku s drony vypořádat. Tato hrozba je reálná už nyní a v budoucnu bude stále aktuálnější. Především v případě, že Rusko bude i nadále pokračovat ve svých mocenských ambicích ve východní Evropě a Asii,“ uzavírá americký server.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

8:41 Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

„Principy. Spolupráce. Síla.“ To vytkl šéf evropské diplomacie Josep Borrell jako to hlavní, co musí…