Pozoruhodný průběh soudu s libereckým hejtmanem. V odposleších měl být „Nejvyšší“, ale pak se zjistilo, že to může být jinak

09.12.2019 21:04

Krajský soud v Liberci se v tomto týdnu bude zabývat kauzou, v níž je mezi obviněnými také hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), ke kterému měl doputovat 800tisícový úplatek. Rozklíčovat bude muset, komu náleželo označení „Nejvyšší“, jež zaznívalo v odposleších nashromážděných policií a které liberecký soud v pondělí přehrával. Vyšetřovatelé zaznamenali telefonní hovory mezi několika obžalovanými a mají podezření, že „Nejvyšší“ náleží právě hejtmanovi Půtovi, který to odmítá, informuje server Novinky.cz.

Pozoruhodný průběh soudu s libereckým hejtmanem. V odposleších měl být „Nejvyšší“, ale pak se zjistilo, že to může být jinak
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)

Zaměstnanec stavební společnosti Metrostav Jan Petráň v jednom z odposlechnutých hovorů z roku 2013 například prohlásil: „Nejvyšší by chtěl mít stanovisko a znát výsledek kontroly.“ Stále není známo, koho tím však měl na mysli. V tom samém hovoru pak několikrát zmiňoval Půtu, hovořil v něm však už pouze jako o hejtmanovi nebo o hejtmanovi.

Martin Půta odmítá, že by „Nejvyšší“ byl on. Soudu dokonce předložil přesný výčet, kolikrát se o něm v odposleších mluví jako o Půtovi, jako o hejtmanovi nebo jako o Martinovi. „A to dokazuje, že nejste Nejvyšší?“ ptal se hejtmana soudce Petr Neumann. „Ukazuje to, jak mě běžně označovali,“ odpověděl hejtman.

Obžalovaný Jan Petráň v pondělí u soudu uvedl, že si již nepamatuje, koho termínem „Nejvyšší“ označil. Byl to podle jeho slov někdo z Metrostavu.

Odposlechy, které jsou předmětem soudního projednávání, souvisejí se dvěma dotačními projekty. A sice s přestavbou libereckého kostela sv. Máří Magdalény na geotermální lázně, v níž je obžalován právě hejtman Půta. A vybudování oddychové zóny Liberec – Perštýn, které se Půty netýká. Oba projekty připravovala společnost GEPO, která je rovněž obžalovaná.

Půtovi hrozí pět až deset let vězení. Policie dospěla k závěru, že v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény přijal úplatek za to, že projektu pomohl v rámci Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, které předsedal. Za první rozhodnutí měl dostat 800 tisíc korun, skutečně převzít měl 500 tisíc a na zbytek už nedošlo. 

Půta kvůli trestnímu stíhání v roce 2014 odstoupil z čela hnutí Starostové a nezávislí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz

9:54 Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz

Rusové pokračují v postupu na východě Ukrajiny. Útočí u Svatove a podle washingtonského Institutu pr…