Praha má novu strategii pro vzdělávání. Bude nastavovat rovnováhu

05.03.2012 22:27

Výbor pro výchovu a vzdělávání na pondělním jednání schválil nový strategický dokument pro oblast vzdělávání s názvem „Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hlavního města Prahy na roky 2012 – 2016.“ Tento materiál se orientuje na současný stav a podmínky pro předškolní, základní, střední a vyšší odborné vzdělávání a na cíle a potřeby v příštích letech.

Praha má novu strategii pro vzdělávání. Bude nastavovat rovnováhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

"Naplnění vzdělávacích priorit má řada cílů, které mají být dosaženy pomocí konkrétních kroků popsaných v tomto dokumentu. Záměr vychází z celostátního modelu, který je přizpůsoben podmínkám hlavního města a je zároveň vázán Programovým prohlášením Rady,“ uvedla předsedkyně výboru Andrea Vlásenková.

"Ke stěžejním bodům tohoto záměru patří například zvyšování kvality a modernizace vzdělávání, optimalizace nabídky vzdělávání zejména ve vztahu k trhu práce, zvyšování kompetencí dětí, žáků, studentů a jejich osobnostní rozvoj, podpora pedagogických pracovníků či zlepšení klimatu ve školách i školských zařízeních a v neposlední řadě projekt řemeslo žije na záchranu učňovského školství,“ dodala.

"Jedním z hlavních úkolů záměru je nastavení rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou absolventů jednotlivých oborů středních škol na trhu práce. Znamená to postupně redukovat ty obory, jejichž absolventi zvyšují počet nezaměstnaných, kdy se mnohdy vynakládají nemalé finance na jejich rekvalifikaci. Proto je nutné podpořit zvyšování počtu žáků v oborech, jejichž absolventi naopak na trhu práce výrazně chybí. Velice důležitá jsou preventivní opatření, která začínají již v okamžiku přípravy na volbu povolání,“ konstatovala v prohlášení zaslaném ParlamentnímListům.cz Vlásenková.

Zastupitelstvo hlavního města Prahy by mělo dokument projednávat a schvalovat koncem března nebo dubna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…