Před boji na severu Sýrie uteklo do Turecka za poslední dva týdny více než 23 000 uprchlíků

17.06.2015 9:49

Více než 23 000 lidí uteklo za poslední necelé dva týdny před boji na severu Sýrie do Turecka. Dnes to sdělil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V pondělí ovládly kurdské síly důležité severosyrské město Tall Abjad, které do té doby drželi bojovníci Islámského státu (IS). Podle UNHCR asi 70 procent běženců, kteří do Turecka vstoupili od 3. června, jsou přitom ženy a děti.

Před boji na severu Sýrie uteklo do Turecka za poslední dva týdny  více než 23 000 uprchlíků
Foto: Archiv TN
Popisek: Čerpací stanice v syrské poušti

„Většina nově příchozích jsou Syřané, kteří utekli před boji mezi soupeřícími vojenskými silami okolo důležitého města Tall Abjad, které kontrolovali ozbrojení povstalci a které na turecké straně sousedí s městem Akçakale,“ uvedl mluvčí UNHCR William Spindler.

„Terénní pracovníci UNHCR říkají, že většina uprchlíků je vyčerpaná a nesou si sebou jen pár osobních věcí. Někteří z nich strávili na cestě několik dní,“ dodal. Údaj zahrnuje i více než 2183 Iráčanů, kteří utekli z Mosulu, Ramádí a Fallúdže.

Syrští uprchlíci míří zejména do Jordánska, Libanonu, Turecka, Iráku a Egypta. V Turecku se jich nyní nachází nejvíce – přes 1,7 milionu.

Kurdským silám pomohly v dobytí Tall Abjadu i nálety, které vedou na oddíly IS spojenecké síly v čele s USA. Spojené státy dnes sdělily, že spojenci v pondělí provedli 25 leteckých úderů na cíle v Sýrii a Iráku, včetně oblasti kolem Tall Abjadu. Pět náletů prý zasáhlo tři velké a dvě menší jednotky bojovníků IS.

Kurdové ovládají už skoro polovinu syrsko-turecké hranice

Ovládnutím Tall Abjadu získali syrští Kurdové kontrolu nad téměř polovinou z 900 kilometrů dlouhé syrsko-turecké hranice. To podle agentury Reuters vyvolává obavy Ankary, že by úspěchy syrských Kurdů mohly povzbudit separatistické nálady mezi Kurdy v Turecku.

Turecko dnes také obvinilo Kurdy, že na severu Sýrie perzekvují civilní obyvatelstvo. Tvrdí, že jsou patrné známky „určité etnické čistky"“podobné jednání, jehož se dopouští Islámský stát i síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

„Je jedno, kdo přijde. Zda (Asadův) režim, Islámský stát nebo kurdské milice. Všichni pronásledují civilisty,“ citoval Reuters tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. „Islámský stát útočí a zabíjí zajatce, kurdské milice obsazují určité oblasti a lidi, kteří tam žijí, nutí k migraci,“ dodal.

Zahradil: Nebýt toho, že Turecko přijalo dva miliony uprchlíků, mohli být už v Evropě

K situaci v regionu se dnes na sociální síti vyjádřil také europoslanec Jan Zahradil (ODS). Podle něj je dobré si uvědomit, že díky Turecku nemá uprchlická krize ještě horší rozměr. „Dokázali tam absorbovat už skoro 2 miliony(!) lidí ze Sýrie, Iráku, postavit a provozovat pro ně tábory (které jsou spíše městečky),“ upozornil s tím, že pokud by se Turecko takto o uprchlíky nestaralo, byli by tito běženci nejspíš už také v Evropě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…