Předseda KSČM Filip má nápad, jak zlepšit vztahy USA a Ruska. Nahlédněte

05.07.2020 18:00

Předseda komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že komunistům vždy leželo na srdci životní prostředí. Dokazuje to prý už znak KSČM – třešně. Prozradil také, proč komunisté prosazují větší potravinovou soběstačnost Česka a komu by nejraději přiklepli výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Temelín.

Předseda KSČM Filip má nápad, jak zlepšit vztahy USA a Ruska. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

Deníku Referendum poskytl rozhovor předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil v něm mimo jiné, že komunistům vždy leželo životní prostředí na srdci. Poukazuje na to prý i znak KSČM založené v roce 1990, tedy třešně se zelenými lístky. Ekologickou agendu prý prosazují i při toleranci vlády Andreje Babiše (ANO), když volají po ochraně vodních zdrojů a po kontrole vodovodní infrastruktury.

Komunisté prý prosazují také větší propojení českých a moravských řek, aby bylo možné převézt např. část vody z Vltavy na Moravu, pokud bude na Moravě sucho. Probíhají prý také jednání o možném propojení Vltavy a Dunaje.

Do oblasti ochrany životního prostředí počítá také snahu prosadit větší potravinovou soběstačnost Česka.

Neznamená to, že se zakážou dovozy a vývozy, ale zvýšení míry vlastní výroby dává smysl jak ekonomicky, tak i ekologicky. Proti globalizaci nemůžete udělat nic jiného než lokalizovat. Ten útok vedený na KSČM kvůli našemu návrhu na zavedení povinného minimálního podílu domácích potravin v obchodech je vedený jenom tlakem na zisky nadnárodních korporací,“ uvedl Filip, s tím, že považuje za velký problém přesuny potravin z jednoho konce světa na druhý. Potravinová soběstačnost by toto putování potravin mohla omezit.

Pozornost věnoval také možnosti ukončit těžbu uhlí v Česku a získávat energii z jiných zdrojů. Podle Filipa v našich podmínkách musíme pracovat s tím, co máme, a našim nejstabilnějším zdrojem je podle Filipa jaderná energie. Proto prý Česko nemůže utlumit těžbu uhlí, dokud nebudou stát nové jaderné bloky, což by mohlo být splněno v roce 2040.

Pokud jde o blok v Dukovanech, tam se prý budou nabídky posuzovat. Osobně by vsadil na někoho, kdo nový blok dokončí včas, což by podle Filipa mohlo být Rusko, Čína nebo Jižní Korea. A pokud jde o Temelín, tak tady má Filip jasno.

„Dukovany uvidíme podle nabídek, jaké budou. Nechci předjímat. Pokud jde o Temelín, tak mi nejefektivnější přijde pokračovat na tom projektu tak, jak byl vymyšlený v devadesátých letech. Tedy aby to byla společná práce Rosatomu a Westinghousu, protože tu technologii tam již máme, a i když obě firmy jsou na jiných parametrech, tak jsou schopné vymyslet společný projekt. Navíc ta spolupráce Spojených států amerických a Ruské federace může pomoct upozadit případné geopolitické spory,“ sdělil Filip.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…