Předsedou Svobodných je dále europoslanec Mach. Obhájil funkci

22.01.2017 21:55

Europoslanec Petr Mach obhájil funkci předsedy Strany svobodných občanů (Svobodní). V elektronických volbách získal 301 ze 487 hlasů, řekl ČTK mluvčí strany Martin Rumler. Hlasovala přibližně polovina členů strany. Mach měl při volbách dva protikandidáty. Ekonom Martin Pánek získal 128 hlasů, pro konzultantku domácího vzdělávání Irenu Steinhauserovou hlasovalo 58 lidí.

Předsedou Svobodných je dále europoslanec Mach. Obhájil funkci
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Petr Mach na Václavském náměstí při oslavách 28. října

Jednačtyřicetiletý Mach v prosinci na funkci rezignoval kvůli sporům o směřování strany. Spor se podle něj vedl o to, jestli vystoupení z Evropské unie má být hlavním či jediným volebním tématem strany. Mach to nepodporoval. Mluvčí strany doufá, že jeho potvrzení ve funkci bude znamenat uklidnění situace ve straně. „Snad se pustíme do práce, abychom připravili kampaň. Snad přestanou debaty, které nás zdržovaly,“ řekl ČTK.

Podle Macha členové strany dali jasně najevo, že chtějí, aby Svobodní ve volbách prosazovali vizi liberálního státu s nízkými daněmi a vizi suverénní České republiky. „Svobodní nabídnou voličům ve volbách do Poslanecké sněmovny zásadní snížení daní, referendum o členství v EU a také svobodu pro každého člověka žít si svůj vlastní život a bez překážek usilovat o vlastní štěstí. Napneme teď společně všechny síly, abychom překonali hranici pěti procent a dostali se do sněmovny,“ uvedl staronový předseda v prohlášení pro média.

Strana svobodných občanů vznikla v únoru 2009, u jejího zrodu stáli většinou bývalí členové ODS, nespokojení s vývojem občanských demokratů. Od jejího vzniku je předsedou Mach. Svobodní uspěli v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu, kde získali jeden mandát. V loňských krajských volbách získali dva mandáty v krajském zastupitelstvu Zlínského kraje. V Parlamentu České republiky Svobodní zastoupení nemají. Strana se profiluje výrazně euroskepticky, odmítá například lisabonskou smlouvu a chce referendum k přijetí eura. V ekonomické oblasti prosazují Svobodní co nejmenší zásahy státu a snížení daní.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…