Prezident Miloš Zeman jmenuje 24 soudců obecných soudů

17.12.2013 6:14

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě na návrh vlády jmenuje 24 nových soudců obecných soudů České republiky. Čtyřicítku nových soudců přitom Zeman jmenoval teprve nedávno, před necelými dvěma měsíci. Byl mezi nimi například bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný.

Prezident Miloš Zeman jmenuje 24 soudců obecných soudů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Návrh na jmenování nových soudců projednala vláda v demisi minulý týden. Nováčci mají nahradit ty, kteří z justice do konce února příštího roku odejdou, ať již kvůli vysokému věku nebo z jiných důvodů. Mezi navrženými kandidáty je 15 žen a devět mužů, až na jednu výjimku jde o třicátníky. Polovina z nich jsou asistenti soudců, šest přichází z advokacie a tři doposud působili jako justiční čekatelé.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na soudce navrhla také jednoho firemního právníka, jednoho vyššího soudního úředníka a jednoho žalobce z Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Nejvíce kandidátů má posílit soudy v Ústeckém kraji.

Podle posledních statistik platných k 1. listopadu je v České republice 3056 soudců, což je o sedm méně, než kolik existuje tabulkových míst. K poslednímu dni letošního roku zanikne kvůli dovršení věku sedmdesáti let mandát osmi soudcům. Do konce února se dalších 16 soudců funkce vzdá.

Nové soudce jmenuje prezident, jeho rozhodnutí však ke své platnosti podle Ústavy vyžaduje spolupodpis premiéra. Václav Klaus jako prezident časté nástupy nových soudců kritizoval, jejich počet podle něj příliš rostl. Celkem jich nicméně Klaus za svá dvě funkční období jmenoval skoro 800. Spory vyvolalo v roce 2005 Klausovo odmítnutí jmenovat 32 čekatelů na funkci soudce kvůli tomu, že jim ještě nebylo 30 let.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…