Příliš tvrdé normy: Česko je v armádě přísnější než Němci nebo Američané

06.11.2015 9:13

Normy na vzhled polních stejnokrojů pro českou armádu jsou tak přísné, že podobné nemají ani jiné státy NATO, a ztěžují tak výběrová řízení, píše server e15.cz s tím, že maskovací účinek polních stejnokrojů navíc klesá po prvním vyprání.

Příliš tvrdé normy: Česko je v armádě přísnější než Němci nebo Američané
Foto: Archiv
Popisek: vojáci

Podle serveru jsou normy na maskovací vzor tak přísné, že uniformy podle nich v podstatě nelze vyrobit. „Jsou zbytečně striktní, neodpovídají skutečnému využití a potřebám vojáků,“ citoval server vysoce postaveného nákupčího.

Celý text je ZDE

Kvůli dodávkám maskáčů se prý mezi firmami Blažek, Koutný, STV Group a Xena Praha rozhořel boj už za exministra obrany Alexandra Vondry (ODS). A přestože soutěže v posledních dvou letech vyhrává Koutný, který už získal kontrakty za 170 milionů, ani jeho výrobky nejsou bezvadné. Má to dokládat posudek liberecké Technické univerzity z poloviny roku, podle nějž nesplňují obranné standardy na barevné odstíny. Posudek, který má E15 k dispozici, využila Koutného konkurence. Napadla zadávací podmínky vypsané v září, prý nejsou objektivní, a vyřazují tak další uchazeče. „Maximální povolené odchylky barev byly stanoveny nereálně a jsou v sériové výrobě nesplnitelné,“ napsal ministerstvu zástupce jedné z firem.

Sekce vyzbrojování Ministerstva obrany prý trvá na tom, že dodávky z posledních dvou let byly v pořádku, a stejnokroje tudíž podle zadaných parametrů vyrobit lze. Jenže zdroje serveru se shodují na tom, že se kontrolují jen při přejímce, nikoli v záruční lhůtě. Maskovací schopnosti látky totiž klesají už po prvním vyprání. A po několika vypráních klesnou údajně natolik, že vojáky demaskují.

Zahraniční výrobci maskovacích tkanin, kteří šijí stejnokroje a další výstrojní součástky pro americkou či německou armádu, se podle serveru do českých tendrů nehlásí. Museli by totiž používat látky, jež se v NATO neosvědčily.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…