Pro lidi by mělo být přirozené nekrást, říká Bureš z Transparency International

06.06.2012 17:58

Evropská zpráva organizace Transparency international tvrdí, že politické strany jsou nejvíce korupčním prostředím. Proč tomu tak je a co se s tím dá dělat, vysvětloval projektový vedoucí tansparency International Radim Bureš.

Pro lidi by mělo být přirozené nekrást, říká Bureš z Transparency International
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Problémem je obrovská nedůvěra vůči politickým stranám a tomu, že politické strany vedou zemi tak, jak nejlépe mohou a myslí na její dobro,“ uvedl Bureš. Ve státech je podle něj nutné mít silné instituce, které se korupci brání, ale jde také o atmosféru ve společnosti.

Daňová přiznání na internet

„Mělo by být přirozené, že peníze slouží k nějakým cílů, ale ne k tomu, aby se rozkradly,“ prohlásil Bureš. Popsal, že situace korupce u nás se zlepšovala až do roku 2002, ale od roku 2006 se velmi zhoršila. „Shodou okolností v tom roce byly volby,“ uvedl zástupce Transparency International v odkazu na vládu Mirka Topolánka.

Předseda Věcí veřejných Radek John se TI přizval do poradního sboru, nemyslel to ale vážně. Bureš uvedl, že dříve než se sbor na něčem shodl, John už v médiích prezentoval závěry. „V severských zemích je běžné, že se můžete podívat na daňové přiznání svého souseda, který si staví velkou vilu, jestli odvedl tak velké daně, že na ni má,“ popisuje rozdíly Bureš.

„Stát dává organizacím bojujícím proti korupce ročně polovinu toho, co činily peníze v krabici od vína Davida Ratha,“ prohlásil Bureš. Ocenil proto činnost všech protikorupčních organizací, které se drží i bez státu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…