Profesor epidemiologie vytáhl vysoké číslo: V Česku se s koronavirem setkalo 1,4 milionu lidí

10.05.2020 10:43

V České republice je 1,4 milionu lidí, kteří se setkali s koronavirem, ale nevykazují jakékoliv měřitelné příznaky, protože jejich buněčná imunita nemoc zastavila, říká profesor epidemiologie a ředitel Centra očkování a cestování medicíny. Studie promořenosti populace je tak podle něj nepřesná.

Profesor epidemiologie vytáhl vysoké číslo: V Česku se s koronavirem setkalo 1,4 milionu lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nezbytné měření teploty před vstupem na tiskovou konferenci

„To, co se zkoumalo na masivním odebírání vzorků, byla nemoc v klinické fázi s pomnoženými viry,“ upozorňuje Beran. Projekt kolektivní imunity tedy nebral v potaz nakažené, kteří žádné měřitelné příznaky nevykazovali, a není přesný. Lidé, u kterých onemocnění proběhlo skrytě bez jakýchkoliv příznaků, virus nevylučují a trvalé měřitelné protilátky se u nich nevytvoří. 

„V Česku je podle mého odhadu 1,4 milionu lidí, kteří se s virem potkali, a jsem přesvědčen o tom, že rozvolnění, které přijde, výsledek ještě zvýší,“ myslí si epidemiolog. „Těch 1,4 milionu je v tuhle chvíli vysoce nadějné číslo, protože to hovoří o tom, že onemocnění probíhá ve vysokém procentu skrytě. Je to lehká forma onemocnění,“ dodává epidemiolog.

Pouze u vybraných jedinců ve vyšším věku a s přidruženým chronickým onemocněním může probíhat velmi závažně,“ popsal nemoc virolog.

Masivní odebírání vzorků by se podle něj mělo udělat ještě jednou. V případě, že nové testování po osmi týdnech uvolněnějších protiepidemických opatření prokáže stejný počet lidí, kteří se s virem setkali, opatření byla zbytečná. Pokud po uvolnění dojde k nárůstu případů, měla vládní opatření podle Berana smysl. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…