Profesorka Dvořáková udeřila proti korupci: Vláda hraje druhé housle

10.11.2012 19:22

Na mezinárodní konferenci „Korupce: neuvěřitelně hlasitá, extrémně blízká, a přesto…“ vystoupila mimo jiné i profesorka Vladimíra Dvořáková. Vysvětlovala, že současná „protikorupční“ vláda například řeší jen dílčí problémy místo systémových.

Profesorka Dvořáková udeřila proti korupci: Vláda hraje druhé housle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Kromě Vladimíry Dvořákové zde vystoupil například i Karel Randák nebo Vojtěch Prokeš. Publicistu Zbyňka Fialu však nejvíce zaujal právě projev Dvořákové. „Nečasova vláda se ráda označuje za ‚protikorupční‘ a předložila 55 opatření, která se však soustřeďují jen na některé dílčí problémy, vytržené ze systémového kontextu. Proto nemohou přinést nějaký významnější efekt. A kdyby to na efekt vypadalo, přijme se zase něco jiného a předchozí úsilí se zlikviduje,“ parafrázuje profesorčin výklad.

Podle Dvořákové je velice důležité si uvědomit, že „obálky s penězi“ zdaleka nejsou nejčastějším projevem korupce. Jde spíše o různá protiplnění, kdy jsou účastníci zapojeni do spletité sítě vztahů. Nemusí jít nutně o kriminalitu, ale pořád je to prostor, kde je někdo upřednostňován.

„Například bývalý ministr školství Josef Dobeš podpořil akreditaci plzeňské právnické fakulty v rozporu se všemi odbornými doporučeními a pravidly. Proč to udělal? Možná jen proto, že právě probíhal týden protestů vysokých škol a ministr potřeboval ukázat aspoň nějaké studenty, kteří mu tleskají,“ píše Fiala.



Systémová korupce

Nejnebezpečnějším druhem korupce je pak systémová, která má vliv i na vládní legislativu – kvůli různým zájmům se mohou upravovat zákony apod. „Důležité je skládání účtů na horizontální úrovni – proto u nás dlouhodobě chyběl šéf nejvyššího kontrolního úřadu, nebyl hlavní hygienik. Jsme jediná země, která má analytický útvar pod ministerstvem financí. Tak se například na tomto útvaru najednou otevřela otázka Promopro, a pak se zase uzavřela,“ je jeden z příkladů.

Fiala pak k tomu dodává vlastní názor. „Nečekejme na zázračný zákon. Víc zmohou alternativní média, pokud si dokážou zajistit kvalifikované a důvěryhodné spolupracovníky. Mohou tlačit i na preventivní opatření - kdo se chce vyhnout podezření z korupce, musí soustavně ukazovat, jak ze svého okolí aktivně odstraňuje korupční příležitosti. Měla by také pečovat o černé listiny korupčníků a nedůvěryhodných osob, přinejmenším detailních informací o různých hlasováních, proti tomu nemůže nikdo nic namítnout,“ uzavírá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…