Propuštěný šéf policie z Kolína nad Rýnem promluvil k silvestrovským sexuálním útokům imigrantů. Toto vzkázal obětem

14.06.2016 16:30

K sexuálním útokům v Kolíně nad Rýnem došlo již před půl rokem, ale vyšetřování je stále v plném proudu. Zatím se podařilo obvinit a odsoudit jen zlomek ze stovek podezřelých migrantů. Slabou útěchou je pro oběti aspoň prosba za odpuštění od bývalého policejního náčelníka Wolfganga Alberse.

Propuštěný šéf policie z Kolína nad Rýnem promluvil k silvestrovským sexuálním útokům imigrantů. Toto vzkázal obětem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Samotný Albers byl na příkaz starostky Kolína nad Rýnem Henriette Reker propuštěn na začátku ledna. Tedy téměř okamžitě poté, co se objevily zprávy o tom, že policie události ze silvestrovské noci záměrně skrývala před veřejností. Včera stanul Albers před výborem, který se zabývá vyšetřováním kolínských událostí a požádal oběti za odpouštění. „Chci poprosit oběti za opuštění. Do dnešních dní mě pronásleduje vina za to, že policie nebyla schopna zajistit pořádek,“ řekl Albers .

Ovšem vedle toho se také propuštěný policejní důstojník snažil snížit podíl své viny tím, že na konci roku měl dovolenou a nemohl se podílet na zabezpečení náměstí v inkriminovanou dobu silvestrovských oslav. „Osobně jsem nebyl zapojen do konkrétního plánování této operace,“ uvedl Albers. Jak připomíná internetový server Local.de, kolínská policie o celém případu od začátku mlžila či se přímo dopouštěla zjevných lží.

Nejprve policie chtěla řádění migrantů zcela skrýt před zraky veřejnosti a následně lhala o počtu policistů, kteří měli na starosti zajištění pořádku v průběhu silvestrovských oslav. „Ve zprávě uveřejněné den po událostech policie například tvrdila, že se na místě nacházelo 140 ochránců zákona. Později se ale ukázalo, že jich bylo jen něco málo přes polovinu z uvedeného počtu,“ píše Local.de.

V únoru vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko zahájila vyšetřování, které by mělo objasnit hlavní příčiny selhání policie a úřadů. Vedle toho chtěla vláda zdokumentovat všechny případy znásilnění či „jen“ sexuálního obtěžování. Doposud se na policii přihlásily stovky obětí ženského pohlaví. Pohnat ke spravedlnosti se však doposud podařil jen několik málo jedinců. Samotné úřady jsou skeptické v pohledu na to, jestli se podaří zadržet více útočníků.

Mezitím došlo po celé zemi k několika dalším sexuálně motivovaným útokům ze strany muslimských migrantů. Jeden z nich se odehrál na konci května při hudebním festivalu Schlossgrabenfest v jihoněmeckém Darmstadtu, kdy se na policii přihlásily téměř tři desítky obtěžovaných žen. Čtrnáct dní před tím zase musela berlínská policie řešit obdobnou situaci při multikulturním festivalu v hlavním městě. V tomto případě se staly oběťmi osahávání na intimních místech dvě mladé dívky.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…