Prouza v ČT mluvil o Brexitu. Hrozí vážné věci. Opakované referendum by prý bylo fér

14.12.2018 21:45

Hostem Interview ČT24 byl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza. Mimo jiné se hovořilo o Brexitu – odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Prouza v ČT mluvil o Brexitu. Hrozí vážné věci. Opakované referendum by prý bylo fér
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

„Britové pořád ještě odcházejí, všichni napjatě čekají, co se stane v britském parlamentu,“ sdělil úvodem Prouza s tím, že Theresa Mayová nemá ani náhodou většinu v parlamentu. „To nejhorší, co se může stát, je pak Brexit bez dohody, ke kterému to směřuje,“ dodal.

Interview ČT24 najdete ZDE.

Anketa

Na čí straně jste ve sporu o zastavení evropských dotací Agrofertu?

hlasovalo: 31064 lidí

„To, co zaznělo, že pokud Británie skutečně odejde, začne se jednat o nové dohodě o volném obchodu a pak by nebyla potřeba severoirská záruka,“ poznamenal dále Prouza. Podle něj však není jasné, že skutečně k těm dohodám dojde. „Není moc tvrdší vyjednávání než obchodní dohody. U nich výrazně ovlivňujete obchodování vašich firem a trvá to tak dlouho,“ sdělil. „Když budou obě strany chtít, je dohoda možná během roku, dvou,“ míní s tím, že pět let je hranice. 

„Cíl je opravdu mít dohodu o volném pohybu osob, vzájemném obchodu,“ dodal Prouza, že problém má Mayová s tím prosadit vše v britském parlamentu. A co druhé referendum, bylo by to fér? „Já si myslím, že to je fér v situaci, kdy je vidět, že v Británii není politická shoda. Theresa Mayová nemá podporu parlamentu, tak podle mě je řešením druhé referendum nebo nové volby,“ sdělil dále Prouza. 

„Pokud nebude nová dohoda, bude zájem všech prodloužit to přechodové období,“ zmínil také Prouza. Následně se hovořilo o tom, že když se nějaká obchodní dohoda najde, těžko to bude lepší. „Nejde to. Když máte jednotný trh, kde existují jednotná pravidla, tak neexistuje lepší varianta. Bude hodně záležet na tom, kdo bude vládnout ve Velké Británii, když se bude dohoda vyjednávat,“ řekl. 

A jaké by byly dopady tvrdého Brexitu na Česko? „Řada českých firem nedodává přímo do Británie. Ten odhad je kolem 1 procenta HDP,“ sdělil Prouza. 

„Dopad sankcí byl první měsíce, ale nyní už není nijak,“ zmínil dále Prouza. „Byznys do Ruska nebyl nikdy velký,“ dodal k tomu. A své pak řekl také k euru. „Euro chce většina českých firem a řada z nich si to zařídila,“ míní s tím, že si nemyslí, že by euro mohlo znehodnotit úspory našich občanů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …