Prymula o tom, proč vyhodil ekonoma Münicha: Chtějí nám vlézt do databáze kvůli byznysu. Věděli by vše o každém pacientovi

03.05.2020 7:51

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula sklízí kritiku za to, že z pravidelného jednání laboratorního týmu vykázal ekonoma Daniela Münicha, který se dožadoval dat o vývoji pandemie, aby mohl podle nich modelovat, jak pomoci hospodářství. V rozhovoru pro Echo24.cz Prymula vysvětlil, proč je nutno přístup k datům o nákaze tak přísně střežit.

Prymula o tom, proč vyhodil ekonoma Münicha: Chtějí nám vlézt do databáze kvůli byznysu. Věděli by vše o každém pacientovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví

Celý spor ohledně poskytování dat připadá Prymulovi trochu komický. „Já to řeknu na rovinu: tady se řada lidí snaží kvůli byznysu dostat k citlivým zdravotnickým datům. A ta data my nepustíme,“ řekl rezolutně.

Upřesnil, o co přesně podle něj Münichovi a jemu podobným šlo, když se přístupu do databáze státního zdravotnictví dožadují. „Pointou pro ně je proniknout do registru zdravotnických služeb. Když do něj proniknete, tak víte všechno. Což se dá využít jednak pro informace o každém pacientovi, potom jakou má každá klinika spotřebu konkrétních léků... Tam je všechno,“ uvedl Prymula.

„Tato data jsou vitální a citlivá, proto je opravdu nechceme pustit... V tuhle chvíli jsou utajovaná data o detailních komorbiditách, protože jestli někdo má navíc HIV, tak takové věci se prostě zveřejňovat nebudou,“ sdělil, s tím, že anonymizovaně by se samozřejmě zveřejňovat mohly, ale o to jim nejde. „Oni chtějí vlézt do databáze, konstatoval, jaké jsou záměry těchto lidí.

Anonymizovaná data k dispozici budou, přislíbil. Připomněl, že když teď někdo chce data o úmrtí, ta se taky nedají pustit. Nemají je prý ani hejtmani, i oni mají jen data na úrovni okresů.

Už několikrát se totiž u dat na úrovni obce stalo, že v malé obci lidé zjistí, kdo přesně je muž ve věku 42 let. „A párkrát jim tam vybili okna,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …