Půjčka MFF je přijatelná, tvrdí rektor Vysoké školy ekonomické

24.01.2012 23:07

Půjčit či nepůjčit Mezinárodnímu měnovému fondu? Ministr financí Miroslav Kalousek se přiklání k půjčce 38 miliard korun. Zastáncem tohoto návrhu je například rektor VŠE Richard Hindls.

Půjčka MFF je přijatelná, tvrdí rektor Vysoké školy ekonomické
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Je to přibližně částka, která odpovídá velikosti a síle naší ekonomiky. Vzhledem k tomu, že jsme členy západní Evropy, myslím si, že tento návrh je správný,“ uvedl rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls v Událostech, komentářích. Původně se hovořilo o 90 miliardách. O tom, zda Česká republika podpoří Evropskou unii, může nakonec rozhodnout referendum.

„Já si myslím, že by měl převládat názor, že se může stát kdykoli cokoli a vzhledem k tomu, že jsme se dohodli na nějakém souručenství, tak bych se za půjčku přimlouval,“ dodal Hindls.

Otázkou je, nakolik se v dnešní nejisté době můžeme spolehnout na to, že se nám peníze vrátí zpět. „MFF je stabilní instituce. Musíme doufat, že scénář, který probíhá, nedojde k svému definitivnímu konci. Já si myslím, že míra zdravého sebevědomí je také důležitá,“ věří Hindls.

Kdo nám bude mluvit do rozpočtu?

Nejen půjčka MMF hýbe českou politikou. Debaty rozvířila také nová smlouva EU, která usiluje o hlubší integraci fiskální politiky států. Česká republika, která už v minulosti získala nálepku „troublemaker“, se drží své pověsti a do podpisu se příliš nehrne.

„Máme vlastní přístup, to, že nejsme nadšení z každého paragrafu, je naprosto přirozené. Já si myslím, že nějaké pravidlo kontroly rozpočtů je navýsost potřebné. Otázkou ovšem je, jestli má být nadiktované z Bruselu. Problém také je, že smlouva obsahuje schvalování rozpočtu členských států a to je velký zásah do suverenity země,“ řekl Marek Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku.

Hindls je v tomto ohledu vstřícnější. „Všichni sice nedrží jednu linii, naše republika má vlastní předpoklady pro chování v této situaci. Smlouva je však akceptovatelná, pokud půjdeme po stránce parametrů. EU se chce zavázat k něčemu, k čemu se měla zavázat už dávno,“ domnívá se Hindls.

Referendum je na nic

Politici nemůžou k přijetí smlouvy zaujmout jednotné stanovisko. Řešením by tedy bylo především podle ODS předání zodpovědnosti do rukou lidu a vypsání referenda. „Referendum je naprosto zbytečné, vláda by se měla jasně rozhodnout,“ tvrdí Loužek s tím, že stanovisko by mělo být negativní. Hindls s ním souhlasí v otázce referenda, ne však s postojem vlády.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…