Putin spoléhá na únavu západních zemí. Pozor! Petr Pavel varuje

20.06.2023 16:53 | Zprávy

Demokratické společenství nemá důvod bát se ruských hrozeb, protože je hodnotově, občansky, hospodářsky i vojensky silnější. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl prezident Petr Pavel. Obává se naopak únavy západních zemí z dlouhé opotřebovávací války, která může přinést nejednotnost. Přesně na to podle něj spoléhá při vojenské agresi na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin.

Putin spoléhá na únavu západních zemí. Pozor! Petr Pavel varuje
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Petr Pavel při projevu v Terezíně

Rusko sází na to, že se Západ unaví a dlouhý konflikt otráví jeho představitele a občany, řekl Pavel. „Je to logický kalkul, každý konflikt časem ztrácí na naléhavosti a v životech lidí ho zastiňují každodenní starosti,“ uvedl. V tomto ohledu je hrdý na české občany, kteří nepolevují ve své podpoře Ukrajiny nehledě na krize, inflaci či rozpočtové problémy v tuzemsku. „Oceňuji také, že vláda průběžně posílá na Ukrajinu vojenskou a humanitární pomoc,“ řekl.

Dosavadní dění při ruské agresi utvrdilo prezidenta v tom, že demokratický Západ se mýlil, že válka vedená těžkými konvenčními zbraněmi 20. století nebude ve 21. století možná. „A že hrozby použitím jaderných zbraní zůstaly v rétorice studené války. Jako bychom se nepoučili z historie 20. století, která přinesla dva nejhorší konflikty v dějinách,“ řekl Pavel.

Demokratické země podle něj věřily, že dobrovolně uzavřené mnohostranné smlouvy v Evropě platí a i Rusko vnímá jako nedotknutelné závazky, které z nich plynou. „Je to právě respekt k mezinárodnímu právu, který nás dělí od mezinárodního chaosu a barbarství,“ řekl. Chybné bylo v tomto smyslu i přesvědčení, že fungující obchodní vztahy s Moskvou obě strany přiblíží.

Samotná myšlenka společné prosperity není chybná, zdůraznil Pavel. „Spolupráce je stále víc než nepřátelství, svoboda víc než otroctví a obchod víc než izolace. Chyba byla v tom, že jsme tehdejším partnerům věřili, že to myslí stejně upřímně jako my a nahlížejí svět kolem nás podle stejných kritérií,“ uvedl. Demokratické země podle něho ztrácely dobrý úsudek, varování bylo tak složité přijmout, že je raději nevnímaly.

„Putin nás z toho rychle vyvedl. Barbarství ruského režimu, po nějakou dobu úspěšně skrývané, vyšlo opět na povrch,“ řekl Pavel. Rusko se dopustilo zločinu agrese, na Ukrajině opakovaně páchá válečné zločiny, zdůraznil Pavel. Opuštěním Ukrajiny by demokratické země opustily samy sebe, míní.

Nutné je podle něj brát vážně i mocenské ambice Číny. „Věřím, že k ozbrojenému konfliktu mezi Západem a Čínou v blízké době nedojde. To ale rozhodně neznamená, že máme opakovat chyby nečinnosti a víry, že když zavřeme oči, nic se nám nestane,“ řekl. Za existenční zájem v té souvislosti označil utužování vztahů se všemi demokratickými státy na světě.

Rusko je podle Fialy na Ukrajině ochotné překročit všechny meze včetně lidskosti

Rusko poslední rok ukázalo, že v rámci své agrese na Ukrajině je ochotné překročit veškeré meze včetně lidskosti. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Seznam válečných zločinů spáchaných na Ukrajině se podle něj rozrůstá a jejich krutost se stupňuje. Varoval před scénářem zamrzlého konfliktu, který by znamenal vznik trvalé bezpečnostní nestability ve východní Evropě.

Fiala označil za optimistické zprávy o ukrajinském postupu, ale nezdá se podle něj, že by válka skončila v nejbližší době. „Naopak nám hrozí scénář zamrzlého konfliktu, který by znamenal vytvoření centra trvalé bezpečnostní nestability ve východní Evropě,“ řekl. To podle něj znamená hrozbu, že se vyčerpají ukrajinské síly, možnosti podpory Ukrajiny a hlavně pozornost v západních zemích. Proto je tento scénář nutné odvrátit, což považuje za zásadní úkol západních vlád.

Ruskou krutost na Ukrajině podle Fialy dokládají útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, mučení, bombardování nemocnic, dlouhodobé ohrožování bezpečnosti Záporožské jaderné elektrárny či nedávné zničení Kachovské přehrady a s tím související humanitární a ekologická katastrofa.Situace na frontě podle Fialy zůstává vážná a mění se pomalu, což Česko staví před nová rizika. „Česká republika v nových zkouškách zatím dokázala obstát velmi dobře,“ uvedl. Česko podle něj reagovalo správně a začalo napravovat své zásadní slabiny, projevilo se i jako spolehlivý člen atlantického prostoru.

Předseda vlády ocenil, že vláda se shodla na nutnosti investic do bezpečnosti, což dokládá zákonný závazek dávat dvě procenta HDP na obranu. „Urychlujeme dodávky všeho, co urgentně potřebujeme pro obranu i logistiku,“ zdůraznil.

Za klíčový úspěch posledních měsíců považuje i podpis obranné smlouvy DCA se Spojenými státy. Smlouvu ještě musí projednat obě komory Parlamentu a podepsat prezident. „Její význam je dobře vidět na tom, že země, které do NATO přistupují letos, už souběžně s tím vyjednávají o bilaterální dohodě s Washingtonem,“ řekl Fiala.

Smlouva upravuje pravidla pro případy, kdy by ČR potřebovala působení ozbrojených sil USA na českém území. „Nezakládá automatický souhlas s pobytem amerických vojáků na našem území,“ zdůraznil Fiala. Považuje ji za oboustranně výhodnou, poskytuje podle něj navíc dobrou základnu pro budoucí jednání o prohloubení spolupráce.

Chce-li být ČR v bezpečí, musí podporovat připravenost a věrohodnost svých obranných sil a dostatečně do nich investovat. „Pokud máme zůstat mezi nejbezpečnějšími zeměmi na světě, musíme mít odvahu pro to něco udělat. Naše bezpečnost přímo závisí na zachování mezinárodního řádu založeného na dohodách, které se dodržují,“ uvedl Fiala.

Konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost pořádá od roku 2014 spolek Jagello 2000, jehož spoluzakladatel Zbyněk Pavlačík obdržel minulý týden z rukou premiéra Fialy Cenu Bezpečnostní rady státu za významný přínos pro bezpečnostní politiku České republiky. Spolek pořádání pravidelných konferencí zahájil u příležitosti 15. výročí vstupu ČR do NATO.

Lipavský: Stejně jako obranu je nutné posílit i diplomacii k omezení vlivu Ruska

Stejně jako obranu musí Česko posilovat také svou diplomacii k omezení vlivu Ruska a Číny. Odolnost mezinárodního společenství vůči nim bude záviset i na vysvětlení postoje Africe a Asii. Na konferenci to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj stojíme na prahu globální konfrontace, její podobu ale neznáme. Dodal, že členství v NATO a v EU má pro ČR životní význam.

„Investice do obranyschopnosti země a investice do její zahraniční služby jsou dvěma stranami jedné mince,“ řekl Lipavský. Dodal, že diplomacie upozorňuje na rizikový vývoj v zahraničí, prosazuje zájmy i buduje spojenectví. Přispívá k tomu, jaký vliv má Rusko a jak se ho daří z mezinárodního společenství vytlačovat. „Odolnost mezinárodního systému vůči vlivu těch, kteří ho chtějí změnit či zničit, bude záviset i na tom, zda budeme schopni své postoje vysvětlit zemím Afriky či Asie. Zda je získáme na svoji stranu. Zda budeme schopni zabránit Rusku a Číně, aby oslabovaly naše vazby se zeměmi západního Balkánu, Východního partnerství a jinde,“ řekl ministr. Podotkl, že řada zemí svou přítomnost v Africe posiluje, zřizuje v afrických zemích svá zastoupení. Připomněl, že ČR ohlásila minulý měsíc svou kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN na roky 2032 až 2033.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pořád nás straší Ruskem a mobilizací, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 20.06.2023 18:25:43
Když jsem viděl na videu k jednomu z předchozích článků, jak Francouz afrického původu vytáhl ze dveří domu tu starší paní s dítětem, švihl s nimi o zem a pak je okradl, tak daleko větší obavu než z Ruska nebo Číny, mám z afrických migrantů, které k nám svým podpisem pozval náš současný ministr vnitra. Rusové i Číňané až donedávna s námi chtěli obchodovat a hospodářsky spolupracovat. Zatímco, jak dlouhodobě řádí afričtí a muslimští přistěhovalci v západní Evropě je každému dobře známo.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Nová elita EU, seznamte se. Dělají si z nás legraci, obává se Václav Klaus

6:36 Nová elita EU, seznamte se. Dělají si z nás legraci, obává se Václav Klaus

Poté co vycházejí na světlo jména možných příštích lídrů Evropské unie, mezi nimiž je také uvedena j…