Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích

31. 12. 2014 8:09

Palestinsko-arabský návrh požadující stažení Izraele z okupovaných území neprošel v Radě bezpečnosti OSN o jediný hlas. I kdyby se tak stalo, návrh byly připraveny vetovat Spojené státy, hlavní spojenec Izraele. Rezoluce předložená Jordánskem získala o jeden hlas méně, než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady, uvedla agentura Reuters.

Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích
Foto: OSN
Popisek: OSN

Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se postavila vedle USA i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.

USA byly návrh připraveny vetovat, neboť se snaží zprostředkovat dosažení mírové dohody založené na vzájemné shodě, na niž podle Washingtonu rezoluce nebrala ohled. Palestinci v ní totiž mimo jiné hovořili o tom, že jejich budoucí stát bude vymezen hranicemi z doby před válečným konfliktem v roce 1967. Izrael sice uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, zmíněné hranice však akceptovat odmítá.

Palestinské vedení již minulý týden pohrozilo, že v případě neschválení rezoluce přestane vyjednávat s izraelskou vládou.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

19:59 VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byl prezidentem omilo…