Rakousko čeká 70 000 žádostí o azyl, nejvíc od pražského jara 68

02.06.2015 10:39

Rakousko v letošním roce očekává nejvyšší počet žadatelů o azyl od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a od potlačení protisovětského povstání v Maďarsku v roce 1956. Dnes o tom informovala agentura APA. Rakouské ministerstvo vnitra původně předpokládalo, že o azyl bude mít letos v této alpské republice zájem 50 000 lidí, svůj odhad ale zvýšilo o dalších 20 000 očekávaných žádostí.

Rakousko čeká 70 000 žádostí o azyl, nejvíc od pražského jara 68
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Revidovaná prognóza vychází ze zvýšeného počtu uprchlíků, kteří se v posledních měsících na Vídeň s žádostí o azyl obrátili. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi čelí Rakousko podle ministerstva vnitra spolu se Švédskem nejvyššímu počtu azylantů na počet obyvatel. Jen v uplynulém týdnu zaznamenaly úřady 1781 žádostí, za celý květen pak 6240 a od začátku roku 20 620 žádostí. 
   
Z dostupných statistik nelze podle APA zjistit, zda Rakousko v nedávné minulosti pečovalo o podobně vysoký počet běženců, jaký Vídeň letos očekává. Záznamy ministerstva vnitra, které jdou zpětně do roku 1980, to však nevykazují. Nejvyšší počty azylantů do Rakouska přišly v letech 1981 (34 500 žádostí), 2002 (39 300 žádostí) a 2003 (32 400 žádostí). 
   
Mimo statistiky pak stojí zhruba 90 000 obyvatel Bosny a Hercegoviny, které Rakousko v 90. letech přijalo v reakci na válečný konflikt v jejich vlasti. Tito uprchlíci ale o azyl požádat nemuseli, dodala APA. 
   
V nedávné historii tak nejvyšší příval běženců nastal po krvavém potlačení maďarského povstání proti diktatuře, kdy do Rakouska v letech 1956 a 1957 přišlo na 180 000 lidí, a po invazi Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa v roce 1968. Tehdy se podle APA přes hranice vydalo 162 000 lidí. 
   
Evropa v současné době čelí masivnímu přílivu běženců. Důvodem jsou nestabilita, násilnosti a válečné konflikty v jejich rodných zemích. Především Itálie a Řecko, které běženci považují za vstupní bránu do Evropy, se kvůli tomu potýkají s velkými potížemi. Evropská komise proto navrhuje část běženců z obou zemí přerozdělit mezi ostatní státy EU. Někteří členové evropské osmadvacítky systém kvót ostře odmítají. Je mezi nimi i Česko, na které by podle tohoto plánu připadlo 1328 azylantů. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…