Rakouský prezident se v ČR sejde nejprve se Sobotkou, až pak se Zemanem

23.06.2017 16:02

Rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena přivítá příští týden při jeho návštěvě Prahy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Se svým českým protějškem Milošem Zemanem se rakouská hlava státu sejde až druhý den své návštěvy Prahy. Vyplývá to z programu Van der Bellena v Česku, který zveřejnily Pražský hrad a Úřad vlády.

Rakouský prezident se v ČR sejde nejprve se Sobotkou, až pak se Zemanem
Foto: Facebook AVdB
Popisek: Alexander Van der Bellen, rakouský prezident

Van der Bellen přijede do Prahy v pondělí odpoledne. Dorazí vlakem, stejně jako to udělal jeho předchůdce Heinz Fischer při své poslední návštěvě Česka loni v dubnu. Bezprostředně po příjezdu na Hlavní nádraží čeká rakouského prezidenta jednání se Sobotkou přímo v nádražní budově. V tamním prezidentském salonku spolu budou mluvit zejména o dopravní infrastruktuře a hospodářské spolupráci.

Zeman Van der Bellena přijme na Pražském hradě v úterý dopoledne. Po uvítání s vojenskými poctami čeká oba prezidenty společné jednání. Odpoledne Zeman s Van der Bellenem vystoupí na česko-rakouském podnikatelském fóru.

Průběh první návštěvy Van der Bellena v Česku se liší od poslední cesty jeho předchůdce. Fischer sice také dorazil do Prahy po železnici, následně se ale historickým vlakem přesunul do Lán, kde jej přivítal Zeman. Na lánském zámku mu pak Zeman jako prvnímu státníkovi nechal uspořádat přijetí s vojenskými poctami, jejichž součástí bylo vypálení 21 dělových salv. Český prezident se s Fischerem nakonec přišel rozloučit k vlaku při jeho cestě zpět do Vídně.

Fischera Zeman označoval jako svého přítele, jeho vztahy s Van der Bellenem tak vřelé nejsou. V loňských rakouských prezidentských volbách se otevřeně stavěl na stranu Van der Bellenova soupeře Norberta Hofera z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Zeman to zdůvodňoval mimo jiné tím, že Van der Bellen byl v minulosti předsedou rakouských Zelených a že on nemá ekologické strany rád.

To, že Van der Bellen využije k oficiální cestě do Prahy vlak, je neobvyklé, politici zpravidla na státní návštěvy létají. Nyní je to v poměrně krátké době třetí případ, kdy politik k cestě využije železnici. Před Van der Bellenem tak loni učinil Fischer, o rok dříve dorazil do Česka běžnou linkou EuroCity mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Ve vlakové soupravě měl vyhrazen vůz první třídy.

V minulosti do Prahy přijel po kolejích například král Tonga, ten ale Česko navštívil soukromě. V roce 1984 pak do Prahy z Polska vlakem dorazil severokorejský diktátor Kim Ir-sen, který byl cestováním speciálním vlakem proslaven.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…