Ředitel psychiatrie vymýšlel opatření proti opakování se tragédie ve Žďáru

15.10.2014 21:01

Není možné všechny duševně nemocné lidi zavřít do léčeben, říká v reakci na tragédii způsobenou duševně nemocnou ženou ve Žďáru nad Sázavou ředitel bohnické psychiatrické léčebny Martin Hollý. Uvedl to v rozhovoru pro server Zdravotnickýdeník.cz. Podle Hollého by se pravděpodobnost opakování takových tragédií dala snížit zavedením mobilních asertivních služeb.

Ředitel psychiatrie vymýšlel opatření proti opakování se tragédie ve Žďáru
Foto: kriminalistický technik
Popisek: Autentické foto z místa činu, digitálně obarveno

To by v podstatě byly školené psychiatrické sestry a speciální pracovníci, kteří udržují aktivní kontakt s lidmi, propuštěnými z ústavu a mají vytipovány komplikovanější pacienty. „Snaží se je sledovat velice intenzivně, tedy dělat to, co ambulance nikdy – i když budou dobře financovány – dělat nebudou,“ uvedl Hollý.

Během jednoho roku trpí duševní poruchou 38% lidí

Podle něj ale není možné, aby byli všichni nemocní trvale zavřeni v léčebnách. Už jenom proto, že se odhaduje, že v Evropě během jednoho roku trpí duševní poruchou 38 procent lidí. „Můžeme si tak představit ústavy pro 3,8 milionů lidí v České republice. Samozřejmě to přeháním, protože vážně duševně nemocných je ve skutečnosti méně, ale cesta trvalé institucionalizace není cestou civilizovanou a evropskou,“ uvedl Hollý.

Podle něj potřebujeme vytvořit adekvátní servis pro život nemocných mimo ústav. „Nemusíme jít daleko - v Evropě fungují komunitní mobilní týmy a služby, které dokážou poskytovat komplexní péči pro lidi, kteří nejsou hospitalizováni,“ uvedl s tím, že ani v současnosti nežijí všichni duševně nemocní v ústavech, ale z celkem asi 600 tisíc lidí, kteří v ČR trpí duševní poruchou, je to jen zhruba 60 tisíc osob.

Pomohly by mobilní asertivní služby

Co by pomohlo, by byly mobilní asertivní služby, čili školené psychiatrické sestry a speciální pracovníci, kteří udržují aktivní kontakt s lidmi, propuštěnými z ústavu a mají vytipovány komplikovanější pacienty. „Je to koncept center duševního zdraví, která by se měla zřizovat na území pro cca 100 tisíc obyvatel a starat se o cca 200 vážně duševně nemocných lidí, pokud vycházíme z odhadů jejich výskytu v populaci. Mezi nimi se ojediněle vyskytují i lidé, kteří mohou být potenciálně nebezpeční,“ uvedl Hollý s tím, že zavedení tohoto systému sníží pravděpodobnost, že nám unikne zhoršení nemocí u duševně nemocného, jehož důsledkem může být hrůzný čin.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…