Rektor Univerzity Karlovy kritizoval protest na Albertově. A už přišel výprask

24.11.2014 15:41

Osm desítek akademiků a studentů Univerzity Karlovy nesouhlasí s tím, že její rektor Tomáš Zima kritizoval protest na Albertově proti prezidentu Miloši Zemanovi. Svůj postoj vyjádřili v otevřeném dopise, pod nímž jsou podepsáni například ekonom Tomáš Sedláček, básnířka Sylva Fišerová, literární historik Martin C. Putna, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Jan Trlifaj nebo filozofové Štěpán Špinka a Václav Němec.

Rektor Univerzity Karlovy kritizoval protest na Albertově. A už přišel výprask
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima

Rektorovo prohlášení, podle něhož hlasité protesty na Albertově byly pošlapáním památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989, bylo pro signatáře velkým zklamáním. „Podle nás je v demokratické zemi zcela namístě, aby se veřejnost důrazně ohradila proti chování prezidenta, které je nehodné jeho úřadu. Z tohoto důvodu považujeme za velmi nešťastné, že jste se sám od jednání prezidenta ani v nejmenším nedistancoval a naopak jste odsoudil protesty proti němu," píše se v dopise adresovaném rektorovi.

  • Otevřený dopis ZDE

Před týdnem při oslavách 25. výročí pádu komunismu na Albertově stovky odpůrců pískaly na prezidenta Miloše Zemana a vyzývaly ho k odstoupení. Zeman se zúčastnil vzpomínkového shromáždění na místě, kde před 25 lety začal průvod, který příslušníci komunistické policie později tvrdě zastavili na Národní třídě. Byl tam společně s německým prezidentem a s prezidenty Visegrádské čtyřky, kromě ČR tedy Polska, Maďarska a Slovenska. Českého prezidenta musela ochranka bránit před předměty létajícími z davu.

Podle autorů dopisu bylo zjevné, že účastníci shromáždění, až na několik jedinců, kteří házeli vajíčka, nebyli žádní výtržníci. „To bylo zřejmé z jejich spořádaného chování při projevech ostatních prezidentů, které vyslechli v naprostém klidu a které odměnili bouřlivým potleskem," uvedli.

Jinou příležitost prý k protestům vybrat nemohli

Účastníci demonstrace si prý nemohli vybrat jinou příležitost, protože na Národní třídu, kde protest proti Zemanovi začal, se prezident osobně nedostavil.

Autoři dopisu odmítají, že by účastníci demonstrace zneuctili památku studentů z let 1989 a 1939. Naopak ostře kritizovali nejen Zemanovo vystoupení, ale také účast bývalého komunisty a kontroverzního lobbisty Miroslava Jansty. Jeho vystoupení považují za „výsměch a plivnutí do tváře účastníkům sametové revoluce" a za selhání rektora i organizátorů akce.

Od jednotlivých akademiků prý rektoru Zimovi přicházely desítky nesouhlasných dopisů už během uplynulého týdne. Některé z nich prý upozorňují mimo jiné na skutečnost, že sám Zima byl v době listopadu 1989 předsedou fakultního výboru SSM a členem KSČ. V tomto společném dopise autoři rektora žádají o přehodnocení jeho stanoviska k událostem na Albertově a omluvu účastníkům demonstrace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…