Reportáž z vesmíru, kterou si jinde nepřečtete. Takto spolupracují na kosmických projektech Evropa a Rusko

01.11.2014 11:05

REPORTÁŽ Od konce května je na mezinárodní vesmírné stanici ISS v pořadí již třetí německý kosmonaut, osmatřicetiletý rodák z Bádenska-Wüttemberska Alexander Gerst. V rámci programu Evropské kosmické agentury zde plní vědecké výzkumy a celé Německo je z něj nadšeno. ParlamentníListy.cz měly jako jedno ze dvou českých médií mimořádnou příležitost jej on-line sledovat z jednoho z řídících center německého řídícího a tréninkového centra v Oberpfaffenhofenu nedaleko Mnichova. Mise byla realizována z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a za zásadní ruské podpory.

Reportáž z vesmíru, kterou si jinde nepřečtete. Takto spolupracují na kosmických projektech Evropa a Rusko
Foto: Václav Fiala
Popisek: Třetí německý kosmonaut Alexander Gerst při on-line rozhovoru sřídícím střediskem ve Wesslingu

Anketa

Na začátku kterého roku byste se nyní chtěli octnout? V naší zemi, samozřejmě.

2%
1%
59%
2%
12%
5%
0%
0%
6%
hlasovalo: 18817 lidí

Ve vesničce Oberpfaffenhof nedaleko malého městečka Wessling vyrostlo před několika desetiletími na místě bývalé vojenské základy supermoderní vědecké středisko, které slouží jak pro výzkum, a to skutečně mezinárodní, tak i vzdělávání a polarizaci, kterým by mohli lecjaké „techmánie“ v našem státě jen závidět.

Od kosmonautů po kometu

„Celkem máme v Německu kolem osmi tisíc zaměstnanců v šestnácti lokalitách,“ představil společnost její mluvčí Andreas Schütz. „Střediska jsou například v Berlíně, Brémách, Bonnu, Hamburku nebo Stuttgartu. Zabýváme se stručně řečeno letectvím a kosmonautikou - trénujeme budoucí piloty a kosmonauty, řešíme řadu výzkumů v atmosféře a co je dnešní alfa a omega, pracujeme v rámci Evropské kosmické agentury.“ Nutno dodat, že na jejím znaku je zobrazena také česká vlajka. „Podíleli jsme se na šedesáti misích, z nichž samozřejmě nejvíce viditelná je ta současná, tedy let našeho německého kosmonauta Alexandra Gersta,“ dodává pyšně. „V listopadu bude finalizovat unikátní mezinárodní projekt Mise Rosseta, kdy bude přímo z komety Churyumov-Gerasimenko odebrán vzorek. Výsledek oznámíme na velké tiskové konferenci v Dortmundu.“

Pohled do prázdného řídícího střediska kosmických letů

Země - tak malá a zranitelná

To už však řídící středisko dostalo přímé spojení s kosmonautem, geofyzikem Gerstem. „Srdečně zdravím na Zem, do mého rodného Německa,“ usmíval se na velkoplošném panelu z mezinárodní kosmické stanice.  Zodpověděl otázky několika německým redakcím. „Mám možnost se na Zemi dívat z jiné perspektivy. Když je člověk na Zemi, tak je pro něj velikánská a nepřehledná, a tady odtud je tak zranitelná a malá.  Zdroje jsou tak malé a snadno vyčerpatelné... Země je naše kosmická loď, když ji zničíme, zemřeme všichni. Dělejme všechno, abychom si ji zachránili,“ řekl téměř pateticky. Podle mluvčího  Schütze je to však jeho nové životní krédo, tak přemýšlí a komunikuje s tísíci lidmi prostřednictvím internetu. „Ještě nikdy nebylo spojení tak interaktivní. Právě díky sociálním sítím s ním mohou komunikovat lidé z celé planety,“ pokračoval Schütze a českým občanům dodal: „Už jako dítě ve škole chtěl být jako první německý kosmonaut z bývalé NDR Sigmund Jähn a jako vůbec první zahraniční kosmonaut mimo vesmírných mocností, váš Vladimír Remek.“

Politika? Ani omylem!

Anketa

Jste pro znovuzavedení povinné vojenské služby?

72%
28%
hlasovalo: 8129 lidí

Mezi novináři se také povídalo, zda si ve vesmírné stanici ISS, kde nyní je ruský, americký a německý kosmonaut, povídají o politice. Prý moc ne a o Ukrajině téměř vůbec.  Všichni jsou zajedno, že je třeba mírového života a mírového využití kosmu. „My jsme s našimi ruskými partnery velmi spokojeni a nemáme žádný, ale skutečně žádný problém,“ reagoval na naši otázku k tomu, jak se Evropská kosmická agentura a německá společnost pro letectví a kosmonautiku vyrovnává s politicko-hospodářskými problémy mezi Evropskou unií a Ruskem. „To jde mimo nás.  Spolupráce je vynikající. Ostatně, vždyť jej tam nahoru dostala ruská raketa a na ruský Bajkonur zase modul přistane. Pak náš miláček Gerst odletí do Moskvy a poté k nám do Německa. Partnerství a spolupráce v rámci vesmírné stanice ISS je perfektní!“ uzavřel Schütz. Ostatně na exponátech a informačních panelech ve středisku je zaznamenána historie kosmických letů, kde Sovětský svaz a následně Rusko má své nesmazatelné místo a pro Němce je nepochopitelné, že by se mělo něco zamlčovat nebo upravovat.

Model mezinárodní kosmické stanice ve vstupní hale hlavní budovy řídícího centra

Celoživotní výzva

Ve svém poselství se Alexandr Gerst vyjadřuje v tom smyslu, že láska k planetě už pro něj bude zcela jiná. Od té doby, co Zemi viděl tak malou, bezbrannou, obalenou tenkou vrstvou atmosféry a na druhé straně samozřejmě půvabnou a barevnou, jako žádnou jinou - to je pro něj nová, teď už celoživotní výzva. Ostatně, po návratu do Německa a malém odpočinku začne na přelomu prosince a ledna objíždět univerzity, besedy a školy. Minimálně dva roky musí být podle mluvčího Schütze k dispozici dalším novým posádkám, aby jim pomohl a vysvětlil případné dotazy k výzkumům, které vedl na ISS a stejně tak byl „po ruce“ řadě vědců, kteří budou zpracovávat výsledky celé posádky kosmické stanice.

„Tady třeba jen stín nebo nádech nějaké blokády či dokonce studené války není ani náhodou,“ podotkla překvapeně kolegyně z jednoho velkého vydavatelského domu, kterou raději nebudeme jmenovat, byť tu byla o své vlastní vůli, na své náklady a ve svém volnu…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…