Ruský politolog: Už nás nebudou tlačit do role žáčků před tabulí. USA chtějí zničit nejdřív Rusko a pak Čínu. Svět se zcela změní

05.08.2014 9:06

Ředitel moskevského Centra mezinárodních výzkumů Timofej Bordačev ve svém komentáři publikovaném na stránkách ruského think tanku Valdai club konstatuje, že druhá studená válka mei Ruskem a Západem není na pořadu dne. Je však zároveň přesvědčen, že stojíme v oblasti mezinárodních vztahů na prahu nové éry. Brzy prý nastanou nové pořádky.

Ruský politolog: Už nás nebudou tlačit do role žáčků před tabulí. USA chtějí zničit nejdřív Rusko a pak Čínu. Svět se zcela změní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108142 lidí

V posledních 15 letech dával podle Bordačeva Washington své skutečné smýšlení o Rusku najevo většinou velmi nejednoznačně. „Současné ostré výpady a obviňování Ruska z přímé odpovědnosti za sestřelení malajsijského letadla nám však konečně otevřely oči. Washington si místo vyjednávání vybral otevřený konflikt. Konečně tedy víme, na čem jsme. Rusko tak může na základě toho začít lépe plánovat svoji zahraniční politiku nejenom směrem na Západ, ale především Východ," vítá Bordačev hru s otevřenými kartami. 

„V podstatě jsme tedy svědky započetí nové éry na poli světové politiky. Nenazýval bych ji ovšem hned novou studenou válkou. Dnešní situace se totiž od té před téměř 70 lety v mnohém liší. Předně současná konfrontace neprobíhá pouze mezi dvěma rivaly. Relativně jednotný Západ dnes totiž stojí proti zbytku světa. Ten je však velmi roztříštěný a nikdy patrně nebude schopen vystupovat v jedné linii, jako je tomu v případě Západu. Žádná ze zemí Afriky či Asie nemá natolik výsadní ekonomické či vojenské postavení, aby se mohla stát hlavním a jediným mluvčím této části světa," míní Bordačev.

„Když se ale podíváme blíže na jednotu Západu, také to s ní není až tak slavné. Zejména evropské firmy profitující z obchodů s Ruskem nesouhlasí s dalšími sankcemi. Podobné stanovisko zastávají i Japonsko a Jižní Korea. Tyto státy by se naopak chtěly stát ústředními obchodními partnery Ruska na asijském kontinentu a vystrnadit z této pozice Čínu. Je logické, že by se japonské a jihokorejské firmy rády podílely na rozvoji ruského Dálného východu a Sibiře," píše Bordačev.

Celý článek v angličtině najdete ZDE.

Neustálé diskuze o druhé studené válce podle Bordačeva vypovídají o tom, že by měl brzy přijít rozhodující souboj mezi dobrem a zlem. „Tyto diskuze zároveň velmi deprimují ruskou veřejnost. My Rusové jsme poněkud nervózní, protože první studenou válku jsme prohráli. Podruhé za sebou už by to bylo prostě neúnosné. Není proto divu, že i jinak umírněná část ruské společnosti se v poslední době poněkud bouří. Nikdo nechce prohrát znovu," popisuje myšlení ruské společnosti Bordačev. 

V porovnání s první studenou válkou probíhající v letech 1946 až 1991 jsou dnes podle jeho názoru v sázce naprosto odlišné věci. „Na rozdíl od Sovětského svazu neusiluje Rusko o globální vítězství. My chceme pouze realizovat nezávislou zahraniční politiku bez toho, abychom se z ní museli někomu zodpovídat jako žáčci před tabulí. Rovněž nehodláme přivírat oči nad tím, že se nás Spojené sáty snaží oslabit na všech frontách. Důvodem je především jejich snaha rozpoutat v budoucnu kampaň proti Číně. Tím, jak Asie ekonomicky i technologicky roste, se stala pro západní svět velkým nebezpečím. Dva kohouti na jednom smetišti se prostě nesnesou," lapidárně shrnuje Bordačev.

V počínající nové éře bude mít podle názoru Bordačeva hlavní slovo klasická diplomacie, za kterou ovšem bude stát reálná síla. „Nedočkáme se ovšem žádné konečné a rozhodující bitvy. Budeme jen svědky dalších drobných střetů, jejichž cílem je vydobýt si co nejlepší pozici pro svoji zemi či alianci. Čeká nás nekonečná série konfliktů bez válečného vyústění. A to především díky jadernému zastrašování, které považuji za takřka jediné pozitivní dědictví z 20. století. Ke zničující světové válce tak patrně nikdy nedojde. Alespoň tedy něco," konstatuje Bordačev. 

„V 21.století ztratí Západ zásadní vliv na ovlivňování světové politiky. Dnes dominující mezinárodní uskupení typu OSCE či G20 postupně upadnou v zapomnění. Během pěti až sedmi let něco podobného potká i Radu pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). A to zejména proto, že Čína a Spojené státy nejsou schopné najít společnou řeč. Společně s těmito obstarožními organizacemi snad definitivně zmizí nejhorší dědictví 20. století, za které považuji nacionalismus a zatahování obyčejných lidí do mezinárodních konfliktů. Pokud se nám podaří navždy uzamknout démona nacionalismu, může být nová éra diplomacie přínosná pro celý svět," píše v závěru Bordačev.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…