Rusové panikařili ve Státní dumě: Jen ať nedopadneme jako s Běločechy

22.02.2013 18:31

Ruskou Státní dumu dnes nakrátko ovládl duch československých legionářů a jejich slavné sibiřské anabáze. Přivolali ho poslanci komunistické strany, kteří varovali před využíváním ruského území k přepravě vojenského materiálu západních spojenců z Afghánistánu. Může se prý opakovat situace stará bezmála sto let, kdy "Běločeši" z magistrály ovládli území od Sibiře po Ural.

Rusové panikařili ve Státní dumě: Jen ať nedopadneme jako s Běločechy
Foto: hns
Popisek: Ruský agent, koláž

Slovem "Běločeši" v Rusku často označují příslušníky československých legií, jejichž vojenské akce v letech 1918-20 výrazně zasáhly do průběhu ruské občanské války. Několik desítek tisíc Čechoslováků tehdy v Rusku ovládlo obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk. Dohodou o příměří z února 1920 si pak československé jednotky vymohly volný průjezd do Vladivostoku.

Rusko v poslední době uzavřelo několik dohod, které umožňují převoz vojenského materiálu západních spojenců z Afghánistánu. Tranzitní smlouvy už byly uzavřeny se Spojenými státy a Británií, novou smlouvu s Itálií dnes přišel do parlamentu vysvětlovat náměstek ministra zahraničí Alexej Meškov. Komunistický poslanec Valentin Šurčanov povzbuzován spolustraníky se v rozpravě zajímal o přesnou trasu italského tranzitu. "Kde je záruka, že se nebude opakovat situace z roku 1918 s Běločechy?" zeptal se nakonec ruského diplomata.

Šurčanov byl podle ruských médií otázkou tak zmaten, že nevěřil vlastní uším a vyžádal si její opakování. Rozpaků ho zbavil předseda dolní komory parlamentu Sergej Naryškin. "Otázka zněla, zda Itálie obsadí naše území podél tranzitní trasy z Afghánistánu. Byla to otázka řečnická, děkuji," ukončil debatu Naryškin.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…