S Asadem spolupracovat nebudeme, říká Merkelová, kudy chodí. V zákulisí je to ale poněkud jinak

20.12.2015 16:26

Deník Bild ve svém pátečním vydání tvrdí, že Spolková zpravodajská služba (BND) obnovila svoji spolupráci se syrskou tajnou službou stávajícího prezidenta Bašára Asada s cílem čelit islámským extremistům.

S Asadem spolupracovat nebudeme, říká Merkelová, kudy chodí. V zákulisí je to ale poněkud jinak
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Představitelé Spolkové zpravodajské služby se sice k této záležitosti odmítli vyjádřit, ale vzhledem k obvykle dobře informovanému Bildu lze předpokládat, že na této informaci něco „skutečně je“. Podle jednoho z nejprodávanějších evropských deníků, který před třemi lety oslavil šedesátileté výročí své existence, již nyní němečtí zpravodajci čím dál častěji navštěvují Damašek, kde jednají se svými syrskými protějšky. Mimo jiné prý také o tom, že by mohla BND v hlavním městě Sýrie, stále bezpečné ovládaném Asadovým režimem, opět otevřít svoji kancelář. Bild tuto zásadní informaci uvedl s odvoláním na „nejmenované zdroje“.

Zpráva o obnovení vztahů německé zpravodajské služby s jejím syrským protějškem je o to překvapivější ve chvíli, kdy německá kancléřka Angela Merkelová rezolutně odmítá, že by měla být budoucnost Sýrie spojená s prezidentem Asadem. A to i v situaci, kdy naopak Spojené státy o jeho odchodu z funkce již tak hlasitě nemluví, protože nechtějí narušit pokračující spolupráci při hledání mírového řešení s Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin i nadále jakékoli úvahy o odchodu Asada odmítá a nezdá se, že by jej někdo nebo něco mohlo přimět ke změně stanoviska. Oficiálně užší spolupráci se syrskou vládou ovšem odmítají všechny západní vlády. Je však zřejmé, že v zákulisí může vypadat všechno jinak.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Na dotaz francouzské tiskové agentury AFP Spolková zpravodajská služba sice přímo odmítla informace publikované v textu deníku Bild potvrdit, ale uvedla nicméně, že informuje vládu a příslušný parlamentní výbor o operativních aspektech své práce. Celou věc následně odmítl komentovat také mluvčí kancléřky Angely Merkelové. Deník Bild dále zmínil, že kontaktováním syrské zpravodajské služby sledovali němečtí zpravodajci z BND výměnu informací o islamistických extremistech a otevření komunikačního kanálu v případě jakékoli potenciální krize. 

Kancléřka Merkelová před několika dny uvedla, že svět musí usilovat o nalazení diplomatického řešení syrského konfliktu, které povede k ukončení zabíjení nevinných civilistů a vyhánění z jejich domovů. Opakovaně však odmítla, že by měl Západ nějakým způsobem spolupracovat s režimem syrského prezidenta Asada. Merkelová mu vyčítá bombardování vlastního obyvatelstva a obviňuje ho z toho, že má hlavní podíl na masivním exodu syrského obyvatelstva na evropský kontinent. Německo se také po teroristických útocích v Paříži aktivně zapojilo do konfliktu v Sýrii. Na začátku tohoto měsíce vláda schválila vyslání vojenské mise v počtu 1200 vojáků do Sýrie, kde by se měli soustředit na technickou podporu německého letectva.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…