S uprchlíky, muslimy a teroristy je to takto... ČT pozvala novinářku, která se svěřila se svými zkušenostmi

18.12.2015 19:42

Příliv běženců do Řecka je podle Mezinárodní organizace pro migraci stále nebezpečný. „Očekávalo se, že se ochladí a plavba přes moře bude natolik nebezpečná, že příliv uprchlíků se minimálně do jara zastaví,“ uvedla v pořadu Interview ČT24 novinářka Magdalena Sodomková.

S uprchlíky, muslimy a teroristy je to takto... ČT pozvala novinářku, která se svěřila se svými zkušenostmi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Podle ní si uprchlíci budou nacházet stále nové a nové cesty do Evropy, a to především ti, kteří utíkají před válkou, jež zmítá Sýrií. Bohužel se podle ní k nim připojují i ekonomičtí migranti. 

„To, aby uprchlíci nechodili, můžeme vyřešit jednoznačnou pomocí v jejich zemi,“ řekla Sodomková. Zároveň však dodala, že ekonomičtí migranti situaci zneužívají a přicházejí sem, i přestože vědí, že situace v Evropě je těžká. Ale zároveň nedošlo k tomu, aby tito ekonomičtí migranti byli vráceni zpět do zemí původu.

Když se Sodomková s uprchlíky setkala, je z nich patrná radost, že přežili. „Ti lidé, se kterými jsem mluvila já, mi popisovali příběhy, jak přišli za Asadova režimu o příbuzné. Byli tam lidé, jež mi ukazovali válečná zranění či zranění od bomby. Byly tam ženy s novorozenci, těhotné ženy... Jestliže v té zemi probíhá válka, oni neuvažují o tom, kde by se jim dařilo líp, ale utíkají před nebezpečím,“ řekla s tím, že tito lidé se chtějí vrátit zpět. 

„Syřané mají velkou šanci na integraci. Většinou jsou vzdělaní, mluví několika jazyky,“ dodala. A podle ní i Němci, kde Sodomková působila, vnímají příchod uprchlíků jako velkou příležitost. „Díkybohu, že přichází další pracovní síla,“ říkají podle ní.

Podle svých slov byla Sodomková krátce po teroristických útocích v Paříži mile překvapena konverzací s Francouzi, kteří prý sami udávali, že uprchlíci a teroristé jsou dvě rozdílné věci. „Oni vidí, že muslim nerovná se terorista,“ řekla. Ona sama prý strach nemá a vnímá, že se nejvíce bojí země, kde není ani tolik uprchlíků, ani muslimů. „Když se podíváte na západní země, tam tak velký strach není,“ uvedla. 

Podle novinářky je velkým problémem v Evropě především šíření nenávistných komentářů vůči uprchlíkům, a to i mezi politiky. Výjimečný stav, který stále ve Francii platí, je prý vidět na každém kroku – v počtu policie i armády.

„Muslimové se od teroristů snažili okamžitě ve Francii hlasitě distancovat. A říkali, že se cítí být prvními oběťmi toho teroru,“ dodala Sodomková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…