Šéfredaktor po svém okomentoval kauzu Huawei a narazil na diplomata Koláře

12.01.2019 21:39

Diplomat Petr Kolář zareagoval na svém facebookovém profilu na komentář šéfredaktora Info.cz Michala Půra ke kauze Huawei. Podle jeho slov je tento komentář ve svém závěru klasickým překroucením příčiny a následku.

Šéfredaktor po svém okomentoval kauzu Huawei a narazil na diplomata Koláře
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář

Jak Kolář uvádí, v mnoha postřezích s Půrem souhlasí. Ale... „Varuje politiky, aby si nebrali firmy jako rukojmí. Přitom je to přesně naopak. Žádný privátní subjekt, ani ten nejmocnější a nejvlivnější, si nesmí brát stát a jeho občany jako rukojmí,“ podotkl Kolář. Podle něj Půr vychází ze zvrácené úvahy, že stát se má postarat o své podnikatele a investory. S tím však Kolář nesouhlasí. 

„Stát má vytvořit takové prostředí, které bude vůči businessu přátelské, nebude ho nesmyslně omezovat a regulovat, dokáže ho eventuálně i odpovědně a rozumně podpořit a bude postaveno na vládě práva,“ zmínil Kolář se slovy, že stát se ale nesmí nechat businessem účelově manipulovat, zneužívat a vydírat. „Pokud se rozhodnu investovat a podnikat v zemích, které jsou nedemokratické, autokratické, kde vláda a vymahatelnost práva je podřízena politickým prioritám a zájmu vládnoucí strany, oligarchů nebo diktátora, nemůžu očekávat, že můj ekonomický zájem bude nadřazen zájmu České republiky, mých spoluobčanů a našich spojenců,“ dodal Kolář. 

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13640 lidí
„Nemám právo kvůli svému profitu vyžadovat od politické reprezentace ČR, aby ve svém počínání a při obraně naší bezpečnosti se držela zpátky a nenaštvala mocipány tam, kde já podnikám, protože to odnese můj business. To je zcela zvrácená logika. Demokratický stát si nebere business jako rukojmí. Když chce někdo podnikat a investovat tam, kde není demokracie, musí být připraven nést rizika s tím spojená a nevydírat představitele státu, odkud pochází, svými partikulárními zájmy,“ uzavřel se slovy, že bezpečnost našich občanů a spojenců není obchodovatelná komodita a je zcela nadřazena zájmům každého businessu, ať už jej dělá kdokoli.

A co vlastně napsal Půr ve svém komentáři? "Pokud bych měl českou firmu, která investuje či vyrábí v Číně, nepochybně bych se nacházel v těžce depresivním stavu. Dění kolem čínské technologické firmy Huawei v Česku už přesáhlo meze snesitelnosti a vinu nese především politická reprezentace. A také tajné služby, které v tomto případě rozhodně nejsou tajné. Měli bychom také opustit předpoklad, že je není možné kritizovat,“ sdělil úvodem a zaměřil se na slova prezidenta Miloše Zemana k celé věci. Uvedl také to, že v současnosti působíme jako smyslu zbaveni a že otázky národní bezpečnosti na veřejnost nepatří. „A pro politiky jedno varování. Neberte si firmy jako rukojmí. Jenom díky nim a fungující ekonomice vás momentálně živí daňoví poplatníci,“ podotkl. 

Komentář najdete ZDE.

Celý příspěvek Petra Koláře:

Doporučuji laskavé pozornosti všech, kteří si chtějí zachovat zdravý úsudek a kriticky myslí. Tohle je velmi poučné. Názorný příklad deviantního znásilnění logiky. Komentář pana Půra, ač s řadou jeho postřehů souhlasím, je především ve svém závěru klasickým překroucením příčiny a následku.

Varuje politiky, aby si nebrali firmy jako rukojmí. Přitom je to přesně naopak. Žádný privátní subjekt, ani ten nejmocnější a nejvlivnější, si nesmí brát stát a jeho občany jako rukojmí.

Pan Půr vychází ze zvrácené úvahy, že stát se má postarat o své podnikatele a investory. Nikoli. Stát má vytvořit takové prostředí, které bude vůči businessu přátelské, nebude ho nesmyslně omezovat a regulovat, dokáže ho eventuálně i odpovědně a rozumně podpořit a bude postaveno na vládě práva.

Stát se ale nesmí nechat businessem účelově manipulovat, zneužívat a vydírat. Pokud se rozhodnu investovat a podnikat v zemích, které jsou nedomokratické, autokratické, kde vláda a vymahatelnost práva je podřízena politickým prioritám a zájmu vládnoucí strany, oligarchů nebo diktátora, nemůžu očekávat, že můj ekonomický zájem bude nadřazen zájmu České republiky, mých spoluobčanů a našich spojenců.

Nemám právo kvůli svému profitu vyžadovat od politické reprezentace ČR, aby ve svém počínání a při obraně naší bezpečnosti se držela zpátky a nenaštvala mocipány tam, kde já podnikám, protože to odnese můj business. To je zcela zvrácená logika.

Demokratický stát si nebere business jako rukojmí. Když chce někdo podnikat a investovat tam, kde není demokracie, musí být připraven nést rizika s tím spojená a nevydírat představitele státu, odkud pochází, svými partikulárními zájmy.

Bezpečnost našich občanů a spojenců není obchodovatelná komodita a je zcela nadřazena zájmům každého businessu, ať už jej dělá kdokoli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…