Server: Kalousek měl pravdu. V čem?

09.12.2013 9:50

Schválením novely zákona o podporovaných zdrojích energie došlo ke změně, která znemožní vybírat DPH z poplatků za obnovitelné zdroje elektřiny. O problému píše server Aktuálně.cz s tím, že stát tak může přijít až o šest miliard.

Server: Kalousek měl pravdu. V čem?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na první schůzi sněmovny také zazněla státní hymna

Novelu prosadili ministr průmyslu v demisi Jiří Cienciala a předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Aktuálně.cz rekapituluje, že sněmovna obdržela novelu v červenci a Alena Vitásková ji podpořila naléhavým dopisem, který zaslala všem poslancům. Sněmovna pak novelu schválila ve zrychleném řízení už v srpnu.

Tady se server zastavuje u protestu Miroslava Kalouska z TOP 09. Ten jako jediný totiž namítal, že zákon nezkontrolovala Legislativní rada vlády. Nicméně novela prošla sněmovnou hladce. Bez potíží prošla Senátem i prezidentskou kanceláří. Norma byla přijímána vstřícně, protože stanovuje strop pro příspěvky, které hradí konečný spotřebitel na podporu obnovitelných zdrojů energie. Novela stanovuje, že nesmí překročit 495 korun za megawatthodinu a zbytek doplatí stát.

Změnila se definice poplatků

Odborníci prý mluví o tom, že novela změnila definici poplatků, kterými spotřebitelé přispívají na podporu „čisté" elektřiny. A právě tato změna prý znemožňuje vybírat DPH z poplatků za obnovitelné zdroje a státní kasa přijde o šest miliard. Server Aktuálně.cz píše, že Kalouskova obezřetnost tak byla tentokrát na místě.

Doposud totiž platila definice: „Náklady spojené s podporou elektřiny jsou hrazeny z finančních prostředků, které tvoří složku ceny za distribuci elektřiny." A nově bude od ledna platit jiná formulace, a to: „Cenu na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny hradí zákazník za množství elektřiny jím spotřebované."

Původní formulace umožňovala vybrat i daň z přidané hodnoty ve výši 21 procent z příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. To prý umožňuje formulace, že příspěvek na obnovitelnou elektřinu je součástí ceny za distribuci. Distribuce je totiž služba, za kterou může finanční úřad DPH vyměřit. Podle nové definice by už od ledna zákazník neplatil za službu, kterou mu poskytuje distributor, ale pouze poplatek, který mu prostě předepsal zákonodárce.

Důsledkem změny definice je podle serveru Aktuálně.cz to, že dnes neexistuje právní norma, podle níž mohou finanční úřady žádat DPH z poplatků za obnovitelné zdroje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…