Škoda, že k nám uprchlíci nechtějí, mohli by nás obohatit, říká Pánek z Člověka v tísni

22.07.2017 21:52

V rozhovoru pro Deník.cz vyjadřuje ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek obavy o osud české demokracie. Naše demokracie je stále velmi mladá a křehká a bohužel bychom o ni mohli rychle přijít. Obratem také dodává, že by naši společnost mohli obohatit uprchlíci.

Škoda, že k nám uprchlíci nechtějí, mohli by nás obohatit, říká Pánek z Člověka v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

„Když jsem zakládal Člověka v tísni, bylo mi dvaadvacet, padal komunismus a já jsem byl v euforii. Viděl jsem, jak se nám otevírá svět. Myslel jsem si, že si to tady dáme dohromady během deseti až patnácti let, že bude všechno možné. Byl jsem ale samozřejmě naivní, proměna společnosti trvá celé generace. Česká společnost je stále velmi nezralá a nesebevědomá. V posledních letech se navíc polarizuje, cítíme to všichni. A neděje se to jenom u nás, jakési napětí visí nad celou Evropou,“ varuje v rozhovoru Pánek.

Celý rozhovor naleznete zde

Ono napětí možná vychází z toho, že si Evropané začínají uvědomovat, jak ztrácejí svůj vliv ve světě. Evropa kdysi byla středem světa, ale teď slábne, ekonomicky, politicky i vojensky. Obyvatelům starého kontinentu se tahle myšlenka ani trochu nelíbí a hledají viníky svého slábnutí. Poslední dobou je vidí např. v uprchlících. Pánek však nabízí trochu jiný pohled. Poukazuje na to, že Evropané se dnes mají tak dobře, že nic podobného nezažili po stovky let.

Mohli bychom si proto dovolit nabídnout pomocnou ruku uprchlíkům. Místo toho stále dokola opakujeme, že žádné uprchlíky nechceme a oni sami k nám pak ani nechtějí. „Což je velká škoda, protože ti lidé by mohli naši společnost jedině obohatit,“ říká Pánek.

Uprchlíci mají především energii, kterou chtějí vložit do vybudování svého nového života na novém místě, a tahle energie v podobě nové pracovní síly by nás mohla obohatit. Mnozí čeští politici to ale neberou v potaz a spíše ve společnosti šíří strach. Ministr vnitra se nechává fotit s puškou a prezident Miloš Zeman dokola opakuje, že uprchlická krize je ve skutečnosti invaze. „A všechna média to otisknou. Nikdo nenapíše, že jsou to žvásty,“ zlobí se Pánek.

Politici v západních státech lidem vysvětlují, že jejich země dokážou uprchlíkům pomoct. Z postkomunistických zemí prý zaznívají jen hysterické reakce. Pánek má pro strach lidí pochopení. V komunistickém bloku jsme dlouho žili v izolaci a i po páfu totality se řada zdejších politiků navzájem ujišťovala, že sem nikoho nepustíme. Uprchlíci přitom nejsou nebezpečná horda, ale obyčejní lidé, kteří potřebují naši pomoc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…