Skoro třicet milionů půjde na zlepšování vztahů s Německem

26.03.2014 20:57

Česko-německý fond budoucnosti podpořil 211 nových projektů z oblasti přeshraniční spolupráce. Uvolní na ně přes 27 milionů korun. Fond to oznámil dnes po dvoudenním zasedání jeho správní rady v Praze. Mezi podpořenými projekty je iniciativa protidrogové prevence, pražská výstava o nuceně nasazených za druhé světové války nebo německá vydání některých významných českých literárních děl.

Skoro třicet milionů půjde na zlepšování vztahů s Německem
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

Za téma letošního roku fond vyhlásil protidrogovou prevenci, která má omezit šíření pervitinu z Česka do Německa. Fond proto částkou 190.000 Kč podpořil například organizaci Tandem, která koordinuje čtyři pracovní setkání ve Weidenu, Řezně a v Plzni, na kterých se budou experti zabývat školní i mimoškolní prevencí a možnostmi terapie v Česku a Německu.

Sumu 675.000 Kč fond věnuje na výstavu nazvanou „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka", která se od června představí na Pražském hradě. Praha bude po Moskvě a Varšavě teprve třetí mimoněmeckou zastávkou této expozice, kterou zpracovali historici pod vedením odborníků z památníku koncentračního tábora v Buchenwaldu.

V oblasti literární tvorby fond podpořil chystané vydání další části dvojjazyčné edice sebraných spisů Vladimíra Holana a připravované první německé vydání nejdůležitějších děl a dopisů českého reformátora Jana Husa, od jehož upálení v Kostnici uplyne příští rok 600 let. Od fondu na tyto záměry poputuje 310.000 Kč, respektive 160.000 Kč.

Kromě těchto projektů bude fond dotovat také česko-německé školní iniciativy nebo sociální projekty sbližující světy handicapovaných a zdravých dětí z obou stran hranice.

Praha a Berlín zakotvily vznik fondu v česko-německé deklaraci z ledna 1997. Jeho úkolem je napomáhat rozmanitým způsobem setkávání Čechů a Němců. V prvních deseti letech svojí existence sehrál fond také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…