Skripal: Jeden, druhý a ...třetí agent. Zase s falešným jménem

11.10.2018 12:50

Případ odhalených agentů ruské vojenské zpravodajské služby GRU Alexandera Miškina a Anatolije Čepigy se dál „zamotává“. Na scéně se objevil třetí údajný agent.

Skripal: Jeden, druhý a ...třetí agent. Zase s falešným jménem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V ruském městě Kursk se konala přehlídka vojenské připravenosti v rámci pětasedmdesátiletého výročí bitvy v Kurském oblouku

V posledních týdnech přicházejí média se stále novými odhaleními, která se týkají případu otravy Novičokem v britském Salisbury. Nejprve se v éteru objevila fotografie dvou údajných ruských turistů Alexandera Petrova a Ruslana Boširova, kteří byli později identifikování jako agenti ruské vojenské zpravodajské služby GRU Alexander Miškin a Anatolij Čepiga. Nyní se objevují informací o třetím agentovi, o kterém se doposud nevědělo.

Má jím být pětačtyřicetiletý Sergej Fedotov, který podle britského Telegraph cestoval do Velké Británie ve stejný den jako dva výše uvedení „turisté“. Trojice se za dva dny vrátila ve stejném letadle zpátky do Ruska. „Jak tvrdí tisková agentura Fontanka měl Fedotov číslo pasu v podstatě identické s pasy, na které cestovali Miškin a Čepiga. Šlo údajně o stejnou sérii 64. Stejně tak je zřejmé, že Sergej Fedotov je falešné jméno,“ píše britský deník.

„Údajný Sergej Fedotov po sobě nezanechal žádné stopy na sociáních sítích ani v žádných databázích, které se týkají obyvatel Ruska. Nevlastní žádnou nemovitost ani vůz a není na něj registrován žádný telefon,“ píše s odkazem na tiskovou agenturu Fontanka britský konzervativní deník s tím, že není zřejmé, jakou roli v celém případu Fedotov hraje. Nejenom tyto tři muže však spouje pas série 64.

„Společně s Fedotovem, Čepigou a Miškinem byl pas této série zjištěn také u ruského agenta Eduarda Šišmakova, který je obviněn z pokusu zavraždit premiéra Černé Hory před referendem o připojení země k NATO. „Samotný Fedotov podle informací Fontaky cestoval do Velké Británie i v předchozích letech. Konkrétně v březnu 2016 a o rok později ve stejný měsíc. Má se také za to, že společně s Miškinem navštívil v lednu a únoru 2014 také Českou republiku, aby sledovali Skripala.“

Bývalý ruský zpravodajec Skripal navštívil v této době Českou republiku, aby pomohl zdejší zpravodajské službě BIS odhalit ruské agenty. „Předpokládá se, že na bývalého zaměstnance vojenské zpravodajské služby Skripala bylo líčeno poslední čtyři roky. Již před tím žil čtyři roky ve Velké Británii,“ píše Telegraph a dodává, že stejně jako Miškin a Čepiga také Feodtov se pohyboval v celé Evropě a byl přítomen také v Kyjevě v době, kdy probíhal konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…