Slzy a šok v Nizozemsku; země truchlí za oběti z letadla

18.07.2014 10:42

Rozrušení a vzlykající příbuzní se shromáždili na amsterodamském letišti Schiphol, zatímco se Nizozemsko snaží vzpamatovat ze čtvrteční katastrofy malajsijského letadla. Let společnosti Malaysia Airlines MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru zmizel z radarů, než se s 298 lidmi na palubě zřítil ve východní části Ukrajiny. Vyšetřovatelé prověřují možnost, zda letadlo nebylo sestřeleno.

Slzy a šok v Nizozemsku; země truchlí za oběti z letadla
Foto: repro Fox news, tan
Popisek: Hořící trosky letounu Boeing 777 kamerou Fox News

Proruští separatisté a vládní činitelé v Kyjevě se navzájem obviňují z odpovědnosti za katastrofu. Objevily se totiž informace, že letadlo mohlo být sestřeleno raketou země-vzduch.

Nizozemské červeno-bílo-modré vlajky byly po celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě spuštěny na půl žerdi. Prohlášení a kondolence rodinám zveřejnil nizozemský král, premiér i řada vládních činitelů.

Viceprezident společnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol prohlásil, že společnost přepraví letadlem příbuzné obětí na Ukrajinu na místo neštěstí, pokud si to budou přát.

Zpráva o zřícení letadla mnoho obyvatel Nizozemska šokovala. Stala se jen čtyři měsíce poté, co jiné letadlo společnosti Malaysia Airlines zmizelo beze stopy nad Indickým oceánem s 239 lidmi na palubě.

Šokované reakce Nizozemců. Internet zaplavil vzkaz jednoho z pasažérů

„To snad nemůže být pravda!" napsala na Facebook Alicia de Boerová, když se dozvěděla, že její přítel, mladý Holanďan Cor Pan, byl patrně na palubě zříceného boeingu. Těsně před nástupem do letadla na internet poslal fotografii letounu s komentářem: „Jestli někde zmizí - tak vypadá takhle." Cor Pan, který do Malajsie letěl s vidinou dovolené na pláži, fotografii poslal jako vtipnou poznámku s ohledem na pohřešovaný malajsijský letoun. Po pádu letadla ale jeho zpráva nabrala tragický smysl a ve čtvrtek večer už ji na Facebooku sdílelo více než 10 000 lidí.

Katastrofa malajsijského letadla představuje druhou nejvyšší ztrátu pro Nizozemsko při leteckém neštěstí od děsivé srážky dvou letadel Boeing 747 na Kanárských ostrovech, při níž v roce 1977 zahynulo 238 Nizozemců.

Ve čtvrtek ovšem šokovaní cestující, kteří měli nastoupit do dalšího spoje do Kuala Lumpuru, shodně uváděli, že je neštěstí od cesty neodradí. „Nastoupím do letadla. Jsem si jist, že letecká společnost teď přijme potřebná opatření," řekl agentuře AFP jeden z cestujících. „Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa," dodal další fatalisticky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: adr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…