Smrt Ivety Bartošové: Publicista sepsal obžalobu celé české společnosti

30.04.2014 11:57

Komentátor Marek Řezanka se na serveru DeníkReferendum.cz pokusil pojmenovat fenomény, které vedly k tragické smrti zpěvačky Ivety Bartošové. K podobným tragédiím podle něj přispívá celá společnost.

Smrt Ivety Bartošové: Publicista sepsal obžalobu celé české společnosti
Foto: facebook Ivety Bartošové
Popisek: Iveta Bartošová

Dva fenomény, kterých se prý ve společnosti děsí, jsou deprivace vyvolaná nedůvěrou ve stát a otupělost ve vztahu k bližnímu, projevující se zejména sklonem k nálepkování a absencí kritického myšlení. „V takovémto podhoubí se totiž jako zničující požár šíří ideologie síly a opovrhování 'slabými',“ vysvětluje. Tuto roli mohou hrát nezaměstnaní, lidé bez domova, senioři, prostě všichni, kdo někomu „zabírají místo a otravují život“.

Společnost je podle něj v nepořádku, pokud není schopna se zastat trpících lidí, kteří mají problémy a volají o pomoc. A přesně to měl být případ zpěvačky Ivety Bartošové. V něm se navíc tento nezájem spojil s bulvárním zájmem o slavné lidi.

„Zatím snad není možné, abychom lhostejně přihlíželi, jak někdo buší holí do sádry pacienta, který má zlomenou nohu, nebo že bychom brali jako něco normálního, že člověku s katarem podáme pálivé papriky a donutíme ho je požít. Na druhou stranu nás pobaví, když vidíme někoho, jak se v přímém přenosu zesměšňuje a jak při rozdráždění ztrácí glanc. Že je třeba duševně nemocný a že mu je natáčení nejspíš krajně nepříjemné? Nezájem,“ zamýšlí se Řezanka.

Celý text ZDE.

Podle něj sledovatelé bulváru časem otupí, a pokud je nám lidský osud servírován jako show, přestaneme v něm vidět konkrétního člověka, prožívajícího osobní tragédii. „A možná se v koutku duše tetelíme, že se někdo znemožňuje více než my. Člověka trochu zaráží, že neslyší jasný hlas: Tohle už ne. Vždyť toho člověka zabijete. Přestaňte."

Dnes je naopak „in“ trocha té tvrdosti, a hlavně, aby zábava pokračovala. „Skličuje mne cynismus, s nímž někteří lidé dokážou útočit na ženu v depresích, která již nevěděla kudy kam,“ píše. Ve virtuálním světě ulevují svým frustracím a léčí si své vlastní problémy. Že tím někomu jinému problémy vytváří, je nezajímá.

Podle Řezanky právě soucit a ochota pomoci vytvářejí to, čemu se říká společnost. Pokud jsme lhostejní, apatičtí a netolerantní, zůstáváme solitéry, kterým nikdo nepomůže, a proto padnou při prvním nárazu. „A jediné, čím se budeme moct utěšovat, zůstane vědomí, že 'přece i ta megastar může mít život zmrvenej až běda',“ uzavírá komentátor.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…