Sněmovna je pro zavedení zákazu skládek od roku 2024

23.07.2014 13:12

V Česku má od roku 2024 platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Schválila to ve středu na návrh výboru pro životní prostředí sněmovna v senátní novele odpadového zákona, jež má za cíl ztížit možnost výkupu kradených kovů. Kraje by mohly zrušit povolení těm sběrnám surovin, které poruší podmínky výkupu. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Sněmovna je pro zavedení zákazu skládek od roku 2024
Foto: Redakce
Popisek: Skládka v Roztokách

Zákaz skládkování určitých druhů odpadů vyvolal debaty už dříve. Někteří poslanci jej navrhovali připojit k vládní novele, která upravovala elektroodpady. Sněmovna zákaz skládkování v červnu zamítla po prohlášení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že tyto změny nyní nepodpoří a návrhy pravděpodobně předloží až na podzim.

Podle ekologů znamená zákaz skládek podporu spaloven

Sněmovní výbor přišel se záměrem, který kritizují ekologové, znovu. „Na skládky je od roku 2024 zakázáno ukládat směsný komunální odpad a recyklovatelné a využitelné odpady stanovené prováděcím právním předpisem," uvádí se v jeho schváleném pozměňovacím návrhu k odpadové novele, kterou předložila skupina senátorů v čele s Jaroslavem Zemanem (za ODS). Ekologové tvrdí, že pozměňovací návrh znamená podporu spaloven.

Předloha také omezí množství materiálu, které může provozovatel skládky použít na její zabezpečení. Bude moci tvořit nejvýše pětinu celkové hmotnosti. Norma rovněž zavede povinné třídění kovů a bioodpadu, což se nelíbí obcím. Sněmovna nepodpořila návrh Václava Zemka (ČSSD), podle kterého by obce povinnost splnily i v případě, pokud by zavedly „systém předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů", a to třeba komunitním nebo domácím kompostováním.

Pro předlohu hlasovalo 115 ze 173 přítomných poslanců, 21 jich bylo proti. Normu podpořili poslanci z řad ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL a KSČM. Návrh kritiků na její vrácení do druhého čtení sněmovna neschválila.

Senátoři chtěli do novely prosadit možnost zrušit provozování sběren surovin

Senátoři zdůvodňují původně navrhovanou novelu tím, že lidé, kteří nabízejí kovový odpad, se při jeho získávání nezřídka dopouštějí řady trestných činů - krádeží, poškození cizí věci nebo ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Zrušení souhlasu kraje s provozováním sběrny by jejího nekalého provozovatele zasáhlo podle senátorů citlivěji než pokuty. Dosavadní předpisy už stanoví, že provozovatelé sběren musí identifikovat vykupované věci i lidi, kteří je přinesli.

Sněmovna zamítla návrh senátní úpravy tak, aby obce mohly vyhláškou omezit provozní dobu sběren surovin na svém území, určit místa pro jejich provoz, nebo je naopak zakázat. Pozměňovací návrh v podstatě vycházel z původní normy senátorů, kterou ale horní komora omezila na větší pravomoci krajů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…