Sněmovna o sportovní agentuře rozhodne nejdříve příští týden

08.03.2019 20:33

Rozhodování o vzniku Národní sportovní agentury dokončí Sněmovna nejdříve příští týden. Schvalování dnes nedokončila. Agentura má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně rozdělování dotací. Poslanci stihli v dílčích hlasováních odmítnout opoziční návrhy, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým centrálním úřadem.

Sněmovna o sportovní agentuře rozhodne nejdříve příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Sněmovna také odmítla žádost, aby požadavky na předsedu agentury nebyly šité na míru poslanci ANO a vládnímu zmocněnci pro sport Milanu Hniličkovi. Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň v této souvislosti poznamenal, že novele se přezdívá „lex Hnilička“.

Dolní parlamentní komora zatím schválila pouze úpravy, které podpořil její výbor pro veřejnou správu. Podle něj by předsedou agentury mohla být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci v oblasti sportu. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být člen Parlamentu.

Poslancům zbývá rozhodnout mimo jiné o tom, zda agentura nebude sídlit v Praze, ale v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě.

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard.

Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z toho 30 převezme z ministerstva školství. Agentura se stane správcem rejstříků sportovních organizací a sportovců, odpovědná bude vládě.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…