Sněmovna schválila změny zákonů na podporu stability bank

14.05.2014 21:09

Sněmovna schválila rozsáhlou změnu zákonů vyplývající z nových evropských směrnic, které upravují podnikání bank a dalších finančních institucí. Mají vytvořit podmínky pro větší stabilitu finančního systému. Změna mimo jiné znamená, že Česká národní banka by od příštího roku neměla dohlížet na úroveň likvidity poboček zahraničních bank působících v tuzemsku. Materiál nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna schválila změny zákonů na podporu stability bank
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není

Zákon převádí dohled nad likviditou poboček bank z členských států, tedy nad schopností uhradit jejich závazky, z dohledu hostitelských zemí na domovské země. ČNB však zůstává i právo vyžadovat od poboček bank informace o jejich činnosti na území ČR i právo přijmout vůči nim opatření k ochraně finanční stability v hostitelském státě v případě vzniku mimořádné situace.

Bezpečnostní rezervu budou muset finanční instituce vytvářet od účinnosti zákona

Návrh zákona také ukládá bankám a dalším finančním institucím tvořit několik druhů rezerv. Účelem je zlepšit jejich kapitálovou vybavenost. Budou muset vytvářet bezpečnostní kapitálovou rezervu, proticyklickou kapitálovou rezervu, kapitálovou rezervu ke krytí systémového rizika a kapitálovou rezervu pro globální a jiné systémově významné instituce. Společně budou tvořit tzv. kombinovanou kapitálovou rezervu instituce.

Bezpečnostní rezervu budou muset finanční instituce vytvářet od účinnosti zákona. Vláda uvádí, že většina tuzemských institucí, zejména bank, v současnosti disponuje dostatečným kapitálovým vybavením. Plnění bezpečnostní kapitálové rezervy v plné výši ode dne účinnosti zákona proto podle vlády nebude představovat riziko pro její fungování a schopnost poskytovat úvěry a další služby.

Pokud kapitál firem klesne do pásma čerpání uvedené kombinované rezervy, budou muset dotčené instituce omezit rozdělování zisku podle vyhlášky ČNB. Současně budou muset předložit plán na obnovení kapitálu, který bude centrální banka schvalovat a monitorovat. ČNB uvádí, že by banky neměly mít s novými požadavky potíže, protože je mohou pokrýt svým současným kapitálem.

Předloha také zakotvuje podmínky pro tzv. whistleblowing, tedy pro situace, kdy zaměstnanec firmy chce oznámit porušení zákonů. ČNB bude muset zajistit mechanismus, jak takové hrozící porušení zákonů oznámit. Pokud ho bude oznamovat zaměstnanec banky, bude muset ČNB také zajistit jeho ochranu před diskriminací nebo jiným druhem nespravedlivého zacházení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…